Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

System nauczania do zmiany. Elastyczna zmiana zawodu to przyszłość

27
Podziel się:

Nasze wnuki będą musiały wielokrotnie zmieniać zawód – przekonuje ekspert.

Szkoła nie przygotowuje dzieci do elastycznych warunków na rynku pracy.
Szkoła nie przygotowuje dzieci do elastycznych warunków na rynku pracy. (STANISLAW KOWALCZUK)

Polska szkoła nie przygotowuje dzieci do elastycznych warunków na rynku pracy. - System edukacji wymaga reformy. Nasze wnuki będą musiały wielokrotnie zmieniać zawód – przekonuje ekspert.

Jeśli dzieciom nie wejdzie w nawyk efektywne uczenie się, to już niebawem zasilą szeregi nieproduktywnej części społeczeństwa. Polską szkołę trzeba zmienić – przekonuje Marek Metrycki, Partner Zarządzający Deloitte w Polsce na łamach "Rzeczpospolitej".

W jego przekonaniu kolejna rewolucja przemysłowa nastąpi właśnie poprzez rozwój edukacji opartej na samodzielności uczących się i ich kreatywności. Takie kraje jak choćby Finlandia, Kanada, Estonia, Singapur - postawiły na reformowanie tradycyjnego modelu kształcenia i rozwój praktycznych kompetencji niezbędnych w dzisiejszym i przyszłym świecie.

Nastawienie na ciągły rozwój i umiejętność zmian swoich kwalifikacji tak, aby dostosowywać je do rynku – to podstawowy warunek, aby odnaleźć się na współczesnym rynku pracy. Ale przyszłość będzie jeszcze bardziej dynamiczna – pisze "Rz".

- Nasze wnuki będą musiały wielokrotnie zmieniać zawód, a to tego szkoła aktualnie nie przygotowuje – ekspert.

Jesteś leniem? Prawdopodobnie masz wysokie IQ

Metrycki przyznaje, że w Polsce mamy solidny system i jesteśmy naprawdę dobrzy w przekazywaniu wiedzy oraz podstawowych umiejętności. Jego zdaniem jednak uczenie może być znacznie bardziej efektywne. Przestawienie naszego systemu edukacji na pielęgnowanie naturalnej kreatywności ucznia przyniosłoby gospodarce i społeczeństwu bardzo duże korzyści.

- Potrzebujemy ludzi, którzy potrafią tworzyć rozwiązania, współpracować dla realizacji wspólnych celów, dla których naturalną drogą będzie ciągły rozwój – zaznaczył w wywiadzie dla ”Rz” Marek Metrycki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

edukacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
BSE
6 lat temu
klasy 6-8 powinny być już profilowane przedmiotowo np biol chem czy mat inf (mieli by mniej historii, geografii brak muzyki plastyki, Niechodzi oto że będą często zmieniać zawody ale jakie zawody to zawody przyszłości to zawody medyczne, automatycy, informatycy, robotycy, genetycy, biochemicy, chemicy, biofizycy, mechanizacja, budownictwo, farmaceuci
Mario
6 lat temu
Niestety u nas nadal pokutuje system nauczania pamięciowego na każdym poziomie, również egzaminy państwowe uprawniające do profesjonalnego wykonywania określonych czynności przeładowane są ogromnym materiałem, który należy opanować na pamięć, co dzisiaj wobec powszechnego dostępu do informacji jest po prostu stratą czasu. Natomiast absolwent takiej szkoły w pracy uczy się od nowa bo głowę ma przeładowaną jakimiś formułkami, których nie umie zastosować w praktyce. Druga istotna wg mnie wada naszego systemu szkolnictwa to testomania, jednolita w całym systemie. W konkretnej już pracy nikt nie rozwiązuje testów, tylko określone problemy w formie pisemnej, manualnej czy poprzez różnego rodzaju prezentacje. Czy uczniowie uczeni są prezentowania wyników swojej pracy?, czy mają do rozwiązania jakieś problemy? najczęściej niestety uczą się na pamięć. Ale co w tym jest najgorszego to brak zróżnicowania (wszyscy uczą się tego samego) a każdy ma inne zdolności i szkoła powinna je rozwijać a najczęściej niestety tymi testami bezmyślnymi wkuwaniem tłumi.
Edek
6 lat temu
Elastycznie zmieniasz zawód, czyli kończysz kursy, studia podyplomowe itd. idziesz do pracodawcy, a ten zadaje takie oto takie pytanie: A ma Pan doświadczenie? No i?
gosc
6 lat temu
A co w Polsce jest dobre?Co dostosowane do zycia, spelniania marzen, szczesliwego zycia?
gosc
6 lat temu
A co w Polsce jest dobre?Co dostosowane do zycia, spelniania marzen, szczesliwego zycia?
...
Następna strona