Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiskus ostrzega przed manipulowaniem VAT i grozi karami

12
Podziel się:

Manipulowanie podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów może być uznane za niedozwoloną optymalizację podatkową i nadużycie prawa; oprócz zapłaty należnego VAT z odsetkami, podatnikom grozi dodatkowa kara finansowa - ostrzega Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Do ministerstwa docierają sygnały o nieprawidłowościach związanych z ustalaniem podstawy opodatkowania VAT przy sprzedaży zestawów towarów
Do ministerstwa docierają sygnały o nieprawidłowościach związanych z ustalaniem podstawy opodatkowania VAT przy sprzedaży zestawów towarów (Stanisław Kowalczuk/East News)
bEIDlzGZ

Manipulowanie podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów może być uznane za niedozwoloną optymalizację podatkową i nadużycie prawa. Oprócz zapłaty należnego VAT z odsetkami, podatnikom grozi dodatkowa kara finansowa - ostrzega Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Resor poinformował o docierających sygnałach o nieprawidłowościach związanych z ustalaniem podstawy opodatkowania VAT przy sprzedaży zestawów towarów. Dotyczy to przede wszystkim ofert promocyjnych, składających się z towarów opodatkowanych podstawową stawką VAT oraz obniżoną.

W takim przypadku - jak wskazano - zawyżana jest cena towaru opodatkowanego stawką obniżoną VAT, przy jednoczesnym zaniżaniu ceny towaru opodatkowanego stawką podstawową. Według MF ma to na celu obniżenie opodatkowania VAT i osiągnięcie korzyści podatkowej.

bEIDlzHb

Ministerstwo podało m.in. przykład nieprawidłowego opodatkowania zestawu składającego się z kanapki (8 proc. VAT), frytek (8 proc. VAT) i coli (23 proc. VAT). Według MF optymalizacją podatkową byłoby przyjęcie, że w cenie zestawu kosztującego 15 zł brutto, kanapka jest warta 8 zł brutto, frytki 6,99 zł brutto, a cola 1 grosz brutto.

"Ministerstwo Finansów informuje i ostrzega, że w przypadku towarów i usług sprzedawanych w zestawach, nieproporcjonalne obniżenie podstawy opodatkowania stawką podstawową w stosunku do podstawy opodatkowania stawką obniżoną naraża podatnika na ryzyko sporu z organem podatkowym" - napisano w komunikacie.

Zdaniem MF "tego rodzaju rozwiązania optymalizacyjne mogą zostać uznane przez organy podatkowe (po dokonaniu analizy całokształtu okoliczności faktycznych) za praktykę stanowiącą nadużycie prawa".

Jak informuje resort, "uznanie w konkretnym przypadku przez organ podatkowy - w ramach przeprowadzonego wobec podatnika postępowania - stosowanego przez podatnika procederu za nadużycie prawa, będzie wiązało się z negatywnymi dla tego podatnika konsekwencjami związanymi z koniecznością zapłaty podatku VAT w wysokości, jaka byłaby należna, gdyby nadużycie prawa nie zostało dokonane, wraz z odsetkami i z sankcjami określonymi w ustawie o VAT".

bEIDlzHh
Zobacz także: Zobacz też: Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Fiskus radzi, by podatnicy, którzy stosowali lub stosują wskazane praktyki, prawidłowo rozliczyli VAT oraz złożyli stosowną korektę deklaracji.

Resort zwraca ponadto uwagę, że sposób wyceny zapasów i materiałów oraz ich ujmowania w koszcie wytworzenia produktów podlega ocenie przez audytora.

bEIDlzHi

"Stwierdzenie manipulowania cenami towarów sprzedawanych w zestawie, może prowadzić do uznania, że badany podmiot osiągnął nienależne korzyści podatkowe. Konsekwencją tego może być konieczność utworzenia rezerwy na zobowiązania związane z potencjalnym zakwestionowaniem tych korzyści przez organy podatkowe" - dodano.

bEIDlzHC
gospodarka
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Cywil
4 lata temu
WLASCIWIE TO NACO TA BRON , ABY ZABIJAC INNYCH?
Roland
4 lata temu
Tylko Czechy i Słowacja, mając firmę która coś wytwarza produkuje i zatrudnia ludzi, nie wyobrażam sobie dalej prowadzić działalności w Polsce i dotować dojnej zmiany i patologii 500+.
K.
4 lata temu
Niech sprawdza McDonald's. Zawsze cola w zestawie jest najtansza.
bEIDlzHD
Mike
4 lata temu
Ja polecam stąd uciekać na Maltę
Damian
4 lata temu
Ciekawe jak to jest pracować w Resorze finansów...