Notowania

ewuś
06.02.2013 08:29

System eWUŚ. "Funkcjonuje bez zastrzeżeń"

Pachciarz. Przypomniała, że zdecydowana większość zakontraktowanych podmiotów wprowadziła system w życie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

Agnieszka Pachciarz pozytywnie ocenia pierwszy miesiąc działania projektu eWUŚ. Według szefowej NFZ system weryfikacji ubezpieczonych został dobrze przygotowany i działa bez większych zastrzeżeń.

Gość radiowej Jedynki przypomniał, że system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców był bardzo poważnym i skomplikowanym projektem, który niósł ze sobą liczne komplikacje. Jednak udało się go wdrożyć bez większych problemów - dodała Pachciarz. Przypomniała, że zdecydowana większość zakontraktowanych podmiotów wprowadziła system w życie.

NFZ przygotowuje się także do wdrożenia kolejnych elementów systemu weryfikacji świadczeń - zapewniła Agnieszka Pachciarz. Zaznaczyła, że dotyczy to prowadzenia w przyszłym roku systemu, który umożliwi pacjentom dostęp online do informacji o udzielonych im świadczeniach. Tak samo wdrażana będzie Karta Pacjenta, która dodatkowo usprawni działanie systemu. Mają się w niej znaleźć szczegółowe dane na temat pacjentów i ich świadczeń zdrowotnych.

Projekt ten budzi jednak wątpliwości prawne, dotyczące ochrony danych osobowych. Zgłaszał między innymi je Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski. W jego ocenie podstawy prawne regulujące zabezpieczenie systemu są niewystarczające.

Od 1 stycznia 2013 roku za pomocą systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców możliwe jest, po podaniu numeru PESEL, sprawdzenie w placówce ochrony zdrowia naszych uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej o systemie eWUŚ w Money.pl
System eWUŚ trzeba lepiej zabezpieczyć! GIODO uczestniczył w przygotowaniu projektu eWUŚ na poziomie legislacyjnym.
Poseł do Arłukowicza: Pan żyje w matriksie _ Pan zobligowany jest patrzeć na twarz polskiego pacjenta, która jest smutna, upokorzona i zagubiona _ - powiedział poseł PiS.
eWUŚ nie działa prawidłowo? Są problemy Wiceminister zdrowia zapewnia, że problemy z Elektronicznym Systemem Weryfikacji Ubezpieczeń Medycznych eWUŚ to pojedyncze przypadki.
Tagi: ewuś, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz