Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Duży kontrakt dla Szczecina. Stocznia Gryfia wybuduje cztery lodołamacze

13
Podziel się:

Będą one przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia
Morska Stocznia Remontowa Gryfia (Robert Stachnik/REPORTER)
bEKbkfph

Morska Stocznia Remontowa Gryfia wybuduje cztery lodołamacze, które będą przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle - poinformowała w piątek Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Jednostki mają trafić do floty Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku pod koniec 2021 r.

W ramach podpisanej w piątek umowy MSR Gryfia ma zbudować 3 lodołamacze liniowe oraz 1 jednostkę czołową.

"Lodołamacz czołowy będzie przeznaczony do rozbijania grubej pokrywy lodowej i wyłamywania rynien w lodzie, natomiast lodołamacze liniowe posłużą do rozdrabniania pokruszonego lodu i poszerzania rynny wyłamanej przez lodołamacze czołowe oraz jej wyłamywania w obszarze niedostępnym dla lodołamacza czołowego" - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

bEKbkfpj

Stocznia Gryfia zobowiązała się w umowie do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia jednostek prototypowych, które po próbach w sezonie zimowym, mają zostać produkowane jako jednostki seryjne. Wszystkie lodołamacze zostaną wybudowane w zakładzie w Szczecinie.

Wszystkie lodołamacze mają jednocześnie pełnić funkcję holowników oraz jednostek ratowniczych. "Lodołamacze będą przystosowane do pełnienia funkcji statków pożarniczych poprzez przyłącze dla zasilania instalacji obiektu gaszonego oraz funkcji zwalczania rozlewów ropopochodnych poprzez możliwość zainstalowania na pokładzie bębna z zaporą" - napisano w komunikacie.

Sześcioosobowa załoga lodołamaczy będzie miała do dyspozycji pomieszczenia mieszkalne i socjalne.

Zobacz także: Zobacz, jak wygląda praca lodołamacza:
bEKbkfpp

Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa budowa lodołamaczy będzie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakładany termin realizacji zamówienia to czwarty kwartał 2021 r.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku obecnie dysponuje 5 lodołamaczami. Jednostki Tygrys, Orka, Foka, Żbik oraz Rekin mają od 24 do 31 lat. Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa "budowa czterech nowych jednostek stanowi część programu odnowienia flotylli lodołamaczy w całej Polsce".

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ma na swoim koncie budowę podobnych jednostek. W 2014 r. lodołamacze Stanisław i Andrzej zostały przekazane do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

bEKbkfpK
gospodarka
przemysł
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
makumba
4 lata temu
A, co produkuje stocznia A. Warskiego?
jo44
4 lata temu
będą łamać lud na odrze, wiśle i we włocławku. Tam gdzie rozkaz padnie.
antyklerykał
4 lata temu
tylko czy to jeszcze polska stocznia ????
bEKbkfpL
Zenek
4 lata temu
Joachim znany jako "jojo" złodziej z pociągów "reanimował" Stocznie w Szczecinie a teraz wcisnął im do zrobienia coś czego nikt nie potrzebuje- no ale chodzi o propagande - to już było i wiadomo jak się zakończyło.
cvq
4 lata temu
Rząd powinien zainteresować się stocznią Crist w Gdyni . Zatrudniają szpionów od Kima , a polskich pracowników przymuszają do zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Świadczczenie takiej usługi dla jednego podmiotu jest na zachodzie zabronione.