Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawet 50 tys. zł kary za brak szczepień. Liczba zaszczepionych dzieci alarmująco spada

275
Podziel się:

Państwowy Zakład Higieny poinformował, że odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko odrze po raz pierwszy w historii spadł poniżej bezpiecznego poziomu. Polacy sami fundują sobie epidemię.

Tylko w zeszłym roku na starym kontynencie zachorowało na odrę ponad 20 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło
Tylko w zeszłym roku na starym kontynencie zachorowało na odrę ponad 20 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło (EAST NEWS)

Liczba dzieci zaszczepionych przeciwko odrze po raz pierwszy w historii spadła poniżej bezpiecznego poziomu - podał Państwowy Zakład Higieny. Polacy sami fundują sobie epidemię.

Z najnowszych danych PZH wynika, że w 2017 r. poziom szczepień na odrę wyniósł 94 proc. dla pierwszej i 93 proc. dla przypominającej dawki. To mniej niż zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia wynoszące 95 proc. Specjaliści przypominają, że kiedy odsetek osób zaszczepionych spada poniżej zalecanego poziomu, choroba łatwiej się rozprzestrzenia i może grozić epidemią.

Szczepienie dzieci przeciwko odrze jest w Polsce obowiązkowe, co wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować nie tylko chorobą, ale też wysoką karą finansową.

Zobacz także: Za powikłania po szczepieniach będzie rekompensata?

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z lutego tego roku orzekając, że wysokość grzywny za niezaszczepienie dziecka może wynieść od 100 zł do 5 tys. zł jednorazowo. Ale grzywnę można nakładać wielokrotnie. Górną granicą jest kwota 50 tys. zł. Decyzję o ukaraniu rodziców podejmują wojewodowie na wniosek miejscowego sanepidu.

Państwowy Zakład Higieny

Z każdym rokiem coraz więcej rodziców odmawia szczepienia swoich pociech. W ciągu dziesięciu lat ich liczba wzrosła dziesięciokrotnie: z trzech tysięcy w 2008 r. do trzydziestu tysięcy odmów w 2017 r.

Powodem jest coraz większa popularność organizacji walczących o zniesienie obowiązku szczepień. Według ich zwolenników szczepionki nie są wystarczająco skuteczne i często powodują poważne powikłania, z autyzmem włącznie. Lekarze zaprzeczają tym doniesieniom, powołując się na liczne wyniki międzynarodowych badań szczepionek i statystyki zachorowań.

Mimo to polski ruch antyszczepionkowy ma się świetnie. Obok nieprawdziwych informacji na temat szczepionek, na portalach społecznościowych internauci wymieniają się radami, jak uniknąć obowiązkowej wizyty w przychodni lub uchylić się od grzywny.

Antyszczepionkowi rodzice mogą w tej sprawie liczyć nawet na bezpłatną pomoc prawną od największego stowarzyszenia antyszczepionkowego w Polsce. Jego zwolennicy rozpoczęli też zbiórkę podpisów pod projektem ustawy zmieniającej dotychczasowe przepisy dotyczące obowiązku szczepień.

Specjaliści przypominają, że brak szczepień jest bardzo groźny dla całego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą się im poddać. Powikłania po szczepieniu są rzadkie i najczęściej mają łagodną formę. Może to być podwyższona temperatura i miejscowe zaczerwienienie. Tymczasem takie choroby zakaźne, jak odra stanowią śmiertelne i nie tak odległe zagrożenie.

Z powodu aktywności ruchów antyszczepionkowych w Europie ta prawie niewystępująca od 20 lat choroba powróciła ze zdwojoną mocą. Tylko w zeszłym roku na starym kontynencie zachorowało na nią ponad 20 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło. Największy problem z odrą mają nasi sąsiedzi z Ukrainy i Białorusi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
Tadeusz
3 lata temu
Pora zająć się lekarzami, którzy szczepią dzieci a potem dzieci chorują. Powinni płacić milionowe odszkodowania za powikłamia czy utratę zdrowia. Wtedy by nie promowali nie wiadomo czego. I przyjdzie na was czas. To tak nie będzie trwała wasza samowola!
gbbbamm
3 lata temu
Kto zaszcepi dziecko na cokolwiek, powinien ponosic koszty leczenia. Poza tym...skoro macie dzieci zaszczepione, to skoro szczepionka chroni, to czego się boicie?
Roberto9999
6 lat temu
Rodzice innych dzieci powinni zaprotestować przeciwko chodzeniu do przedszkoli i szkół niezaszczepionych dzieci. Ciekawe co wtedy by zrobili?
pracusia
6 lat temu
Jeśli szczepienie chroni przed chorobą, to jakiej epidepii boja się zaszczepieni?
ACOWASTOINTER...
6 lat temu
LUDZIE SIĘ BUDZĄ bardzo dobre newsy! :D
...
Następna strona