Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nawet 50 tys. zł kary za brak szczepień. Liczba zaszczepionych dzieci alarmująco spada

273
Podziel się

Państwowy Zakład Higieny poinformował, że odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko odrze po raz pierwszy w historii spadł poniżej bezpiecznego poziomu. Polacy sami fundują sobie epidemię.

Tylko w zeszłym roku na starym kontynencie zachorowało na odrę ponad 20 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło
Tylko w zeszłym roku na starym kontynencie zachorowało na odrę ponad 20 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło (EAST NEWS)
bDKymjaZ

Liczba dzieci zaszczepionych przeciwko odrze po raz pierwszy w historii spadła poniżej bezpiecznego poziomu - podał Państwowy Zakład Higieny. Polacy sami fundują sobie epidemię.

Z najnowszych danych PZH wynika, że w 2017 r. poziom szczepień na odrę wyniósł 94 proc. dla pierwszej i 93 proc. dla przypominającej dawki. To mniej niż zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia wynoszące 95 proc. Specjaliści przypominają, że kiedy odsetek osób zaszczepionych spada poniżej zalecanego poziomu, choroba łatwiej się rozprzestrzenia i może grozić epidemią.

Szczepienie dzieci przeciwko odrze jest w Polsce obowiązkowe, co wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r. Niespełnienie tego obowiązku może skutkować nie tylko chorobą, ale też wysoką karą finansową.

bDKymjbb
Zobacz także: Za powikłania po szczepieniach będzie rekompensata?

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z lutego tego roku orzekając, że wysokość grzywny za niezaszczepienie dziecka może wynieść od 100 zł do 5 tys. zł jednorazowo. Ale grzywnę można nakładać wielokrotnie. Górną granicą jest kwota 50 tys. zł. Decyzję o ukaraniu rodziców podejmują wojewodowie na wniosek miejscowego sanepidu.

bDKymjbh

Państwowy Zakład Higieny

Z każdym rokiem coraz więcej rodziców odmawia szczepienia swoich pociech. W ciągu dziesięciu lat ich liczba wzrosła dziesięciokrotnie: z trzech tysięcy w 2008 r. do trzydziestu tysięcy odmów w 2017 r.

Powodem jest coraz większa popularność organizacji walczących o zniesienie obowiązku szczepień. Według ich zwolenników szczepionki nie są wystarczająco skuteczne i często powodują poważne powikłania, z autyzmem włącznie. Lekarze zaprzeczają tym doniesieniom, powołując się na liczne wyniki międzynarodowych badań szczepionek i statystyki zachorowań.

Mimo to polski ruch antyszczepionkowy ma się świetnie. Obok nieprawdziwych informacji na temat szczepionek, na portalach społecznościowych internauci wymieniają się radami, jak uniknąć obowiązkowej wizyty w przychodni lub uchylić się od grzywny.

bDKymjbi

Antyszczepionkowi rodzice mogą w tej sprawie liczyć nawet na bezpłatną pomoc prawną od największego stowarzyszenia antyszczepionkowego w Polsce. Jego zwolennicy rozpoczęli też zbiórkę podpisów pod projektem ustawy zmieniającej dotychczasowe przepisy dotyczące obowiązku szczepień.

Specjaliści przypominają, że brak szczepień jest bardzo groźny dla całego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą się im poddać. Powikłania po szczepieniu są rzadkie i najczęściej mają łagodną formę. Może to być podwyższona temperatura i miejscowe zaczerwienienie. Tymczasem takie choroby zakaźne, jak odra stanowią śmiertelne i nie tak odległe zagrożenie.

bDKymjbj

Z powodu aktywności ruchów antyszczepionkowych w Europie ta prawie niewystępująca od 20 lat choroba powróciła ze zdwojoną mocą. Tylko w zeszłym roku na starym kontynencie zachorowało na nią ponad 20 tys. osób, kilkadziesiąt zmarło. Największy problem z odrą mają nasi sąsiedzi z Ukrainy i Białorusi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDKymjbC
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(273)
SZCZEP
3 lata temu
Następna banda doktorków mengele się znalazła. Poczytajcie dlaczego wielkiego filantropa billa gates wyrzucili z Indii poczytajcie ile dzieci tam wytruł. Z INDII! przez nas uważanych za 3 świat poza kilkoma miastami. I go wywalili wielkiego propagatora i pomocnika uciśnionym. Niech podadzą ile zachorowań jest w Polsce, nie na ukrainie gdzie mamy wojne, nie na zachodzie gdzie wpuścili stada pozbawionych higieny z ciepłego kontynentu. Chcesz się szczepić to się szczep ale nie truj i nie morduj innych. Za 50 lat cie przeproszą Niemiecka firma farmaceutyczna Grunenthal po 50 latach przeprosiła tysiące ludzi, którzy urodzili się ze zdeformowanymi kończynami. Mutacje były spowodowane zażywaniem przez kobiety w ciąży leku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego, talidomidu. Ich badania polegają na tworzeniu wyniku. Jest spodziwany jeden efekt - działa, to jak z kawałem o ruskich naukowcach i muchą. Mówili mucha idz, mucha szła. powyrywali nogi i mowili mucha idz mucha nie szła. Wniosek: mucha ogłuchła
aras
3 lata temu
W Niemczech wynosi 68%, we Włoszech ok. 80%, we Francji 65%... pandemia tam szaleje taka że szok. Trupy leżą na ulicach i nikt ich nawet nie sprząta. Kolejne brednie sponsorowane przez firmy które tracą miliony. Niech tracą.
taka prawda
3 lata temu
Ale sprali ludziom mózgi. Big Farma działa. Żadnej epidemii nie ma mimo tylu nieszczepionych nachodźców. Mydło i woda (higiena) działa cuda.
bDKymjbD
Marta
3 lata temu
Nie bardzo rozumiem całe to straszenie chorobami, na które od dawna są leki. Urodziłam się w latach 80 i nikt wtedy nie szczepił na odrę, ospę, świnkę. Wszystkie te choroby przeszłam przed ukończeniem 10 roku życia i żyję, nawet nie mam żadnych po nich śladów. Natomiast szczepienia na pozostałe choroby, których nazw nawet nie pamiętam, bo wyginęły już dawno temu bardzo źle znosiłam. Nie dostałam autyzmu ani na szczęście tych chorób, ale parę dni po szczepieniu łapałam jakieś choróbska i gorączkę. Dzięki temu za każdym razem z 2 tygodnie nie chodziłam do szkoły. Odkąd jestem dorosła nie szczepiłam się na nic i choruję dużo mniej. Grypy nie miałam wcale, pomimo że w pracy okresowo się pojawia, również u osób które brały na to szczepionki.
50 tys.
3 lata temu
Jakbym wcześniej wiedział że kary jest tylko 50 tys. to bym syna nie szczepił. Teraz syn ma autyzm (urodził się zdrowy i przez rok dobrze się rozwijał) i na leczenie i rehabilatację (oczywiście wszystko prywatnie z wiadomych przyczyn) wydaję co miesiąc około 2tys. Do tego doliczyć trzeba prywatną szkołę (ponieważ w państwowej syn był dyskryminowany) 1300 zł. miesięcznie, syn ma aktualnie 12 lat także wydałem na leczenie i szkołę łącznie około 300tys. Także jakbym wiedział że tak mu szczepionki zaszkodzą sam bym się zgłosił żeby dobrowolnie zapłacić 50tys. i mieć zdrowe dziecko. Pozdrawiam
...
Następna strona