Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Szczygło: Rekompensaty za tarczę nie są gminom potrzebne

0
Podziel się:
Szczygło: Rekompensaty za tarczę nie są gminom potrzebne

*Money.pl: Wiadomo już że w Polsce powstanie element tarczy antyrakietowej. Jednak według sondażu dla _ Rzeczpospolitej _ prawie 40 proc. Polaków jest temu przeciwnych. Jak przekonać tych niechętnych? Aleksander Szczygło, były minister obrony narodowej: *Na pewno należy rozmawiać i uświadamiać, dlaczego instalacja jest ważna dla bezpieczeństwa Polski. I że jest potrzebna. Szczególnie teraz, gdy mamy napiętą sytuację z Rosją.

*Money.pl: Czy powinniśmy obawiać się rosyjskich gróźb? Aleksander Szczygło: *To jest zagrywka ambicjonalna. Rosja wie, że tarcza nie jest skierowana przeciwko niej. Tu chodzi raczej o pokazanie, że Polska dalej znajduje się w rosyjskiej strefie wpływów. Baza amerykańska jest zerwaniem z 300-letnią tradycją dominacji Rosji nad Polską.

Money.pl: Przeciwnicy tarczy obawiają się, że amerykańscy żołnierze zostaną bez prawnego nadzoru i jeśli narozrabiają nie będzie można im nic zrobić. * *Aleksander Szczygło**: **Według NATO-wskiego prawa armia amerykańska stacjonująca w bazie na terenie obcego kraju podlega pod jurysdykcję własnych sądów. Baza na pewno nie będzie eksterytorialna, tak że Polska z pewnością będzie miała jakiś wpływ na to co się dzieje w bazie. Zresztą doświadczenia z innych krajów pokazują, że bazy te nie działają w oderwaniu od prawa.

Money.pl: Wójt Redzikowa zapowiedział, że będzie blokował inwestycję jeśli gmina nie otrzyma rekompensaty. Chce również umieszczenia na terenie gminy lotniska cywilnego. * *Aleksander Szczygło**: **Wiadomo, że każdy z samorządów, gdzie jest jednostka wojskowa, pragnie dla siebie jak najlepiej i każdy chce coś uszczknąć. Ale nie wiem czy rekompensaty są potrzebne. Jeśli chodzi o sprawę lotniska, to wydaje się to raczej mało prawdopodobne. W Rębiechowie działa już jedno i budowanie kolejnych lotnisk w niewielkich odległościach jest mało racjonalne.

Money.pl: Czyli jeżeli nie rekompensata to co zostaje gminie? * *Aleksander Szczygło**: **Gminy powinny się starać współpracować z jednostkami wojskowymi. Pomagać im i je zaopatrywać. Lepiej jeśli gmina współpracuje z jednostką niż protestuje przeciwko jej powstaniu. Jednostka to dla gminy korzyści wizerunkowe ale i ekonomiczne. Gwarantuje ona dodatkowe miejsca pracy, dodatkowe pieniądze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)