Notowania

macedonia
29.05.2013 20:01

Szczyt bałkański odwołany z powodu sporu o udział Kosowa

Serbia, Bośnia i Hercegowina (BiH) oraz Rumunia zagroziły bojkotem, jeśli zaproszona zostanie prezydent Kosowa Atifete Jahjaga.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wayan Vota/CC/Flickr)

Spotkanie przywódców państw bałkańskich w Macedonii odwołano w związku ze sporami o udział Kosowa w tym szczycie. Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow oświadczył dziś, że odwołał planowany na 1 i 2 czerwca w Ochrydzie szczyt _ w trosce o godność _ jego kraju.

Przygotowania do tego bałkańskiego szczytu trwały ponad rok. Jednak Serbia, Bośnia i Hercegowina (BiH) oraz Rumunia zagroziły bojkotem, jeśli zaproszona zostanie prezydent Kosowa Atifete Jahjaga. Chorwacja i Albania zareagowały na groźbę bojkotu, wycofując się z udziału w szczycie.

Serbia, BiH i Rumunia nie uznają ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa. Serbia nadal uważa je za część własnego terytorium. Przeciwnicy udziału Kosowa w szczycie bałkańskim argumentowali, że uczestnikami mogą być tylko suwerenne i uznane państwa.

Niepodległość Kosowa uznało już prawie 100 państw. W Unii Europejskiej nie uczyniły tego - oprócz Rumunii - Hiszpania, Cypr, Grecja i Słowacja.

Serbia jest zmuszona podjąć normalizację stosunków z jego władzami, by móc starać się o wejście do Unii Europejskiej.

19 kwietnia premierzy Serbii i Kosowa - Ivica Daczić i Hashim Thaci - podpisali porozumienie, które zapewnia autonomię kosowskim Serbom, postanawiając jednocześnie, że zamieszkane przez serbską mniejszość tereny będą podlegały rządowi w Prisztinie.

Parlament Serbii zatwierdził to porozumienie 26 kwietnia znaczną większością głosów, przy czym w trakcie debaty ratyfikacyjnej Daczić zaznaczył, że nie oznacza ono uznania niepodległości Kosowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w cieniu kryzysu politycznego Macedończycy wybierali 81 burmistrzów i członków rad gmin spośród 8900 kandydatów.
Sytuacja jest krytyczna. Grozi im kataklizm Ewakuowano setki ludzi - poinformowały władze Macedonii.
Komisarz UE sfrustrowany. Tam nie pojedzie Unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele odwołał planowaną na przyszyły tydzień wizytę w Macedonii.
Tagi: macedonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz