Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczyt klimatyczny ONZ w poniedziałek. Greenpeace wyświetli transparent

0
Podziel się

Ekolodzy oczekują, że rządy krajów biorących udział w negocjacjach klimatycznych przyspieszą podjęcie działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Szczyt klimatyczny ONZ w poniedziałek. Greenpeace wyświetli transparent
(rahim/CC/Flickr)
bErmjRfp

Hasła mające zwrócić uwagę na przyczyny zmiany klimatu wyświetlają dziś wieczorem za pomocą projektora działacze Greenpeace na jednym z kominów elektrowni w Bełchatowie. Akcja ma związek z rozpoczynającym się w poniedziałek w Warszawie szczytem klimatycznym ONZ.

Zdaniem ekologów z Greenpeace postępujące zmiany klimatu wymagają pilnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, w które musi zaangażować się również polski rząd.

W akcji wzięło udział kilkunastu aktywistów z kilku krajów. Z projektora ustawionego na samochodzie około pół kilometra od jednego z kominów bełchatowskiej elektrowni wyświetlali hasła: _ Zmiany klimatyczne zaczynają się tutaj! _, _ Topnienie Arktyki zaczyna się tutaj! _, _ Powodzie zaczynają się tutaj! _ powtarzane w kilku językach - polskim, rosyjskim, chińskim, niemieckim i angielskim.

bErmjRfr

Podobne akcje miały się odbywać na siedmiu elektrowniach węglowych w Polsce - w Kozienicach, Opolu, Rybniku, Nowym Czernowie (elektrownia Dolna Odra), Połańcu oraz Bogatyni (elektrownia Turów).

Zdaniem ekologów to właśnie emisje gazów cieplarnianych powstające w procesie produkcji energii stanowią jedną z głównych przyczyn podnoszenia się średniej globalnej temperatury.

_ - Produkcja energii w oparciu o spalanie paliw kopalnych prowadzi w największym stopniu do podnoszenia się globalnej, średniej temperatury, do emisji gazów cieplarnianych, które wpływają na przyspieszanie zmian klimatycznych, jak również prowadzą do tego, że nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe _ - powiedziała Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.

Ekolodzy wyjaśniali, że chcą, by polski rząd starał się doprowadzić do tego, by w przyszłym roku UE przyjęła ambitne, dalekosiężne, długofalowe cele jeśli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych, o udział odnawialnych źródeł energii. _ Wydaje się, że w tej chwili polski rząd dba tylko i wyłącznie o interesy polskich koncernów energetycznych _ - mówiła Ogniewska.

bErmjRfx

Zdaniem aktywistów Greenpeace, Polska ma ogromny potencjał odnawialnych źródeł energii, z których mogliby korzystać obywatele i mogłaby powstać energetyka obywatelska rozsiana po całym kraju. Powołując się na raport _ [R]ewolucja energetyczna dla Polski _ opracowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy z Instytutem Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej DLR w Stuttgarcie podkreślają, że już w 2030 r. ponad 50 proc. energii elektrycznej może być w Polsce produkowane ze źródeł odnawialnych, a dzięki rozwojowi tego sektora powstanie ponad 100 tys. miejsc pracy.

Ekolodzy oczekują, że rządy krajów biorących udział w negocjacjach klimatycznych przyspieszą podjęcie działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zobowiążą się do przyjęcia nowych celów redukcyjnych w 2014 roku. Ich zdaniem wyznaczone cele powinny być ambitne, sprawiedliwe i w swoim założeniu powinny inicjować proces przejścia z ery paliw kopalnych do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nowe porozumienie klimatyczne musi zostać przyjęte w 2015 r.Przypomnieli też, że w rosyjskim areszcie ciągle przebywa 30 aktywistów oraz członków załogi statku Greenpeace Arctic Sunrise.

Ekolodzy trafili do aresztu po pokojowej akcji na rzecz ratowania Arktyki, która jest jednym z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu obszarem na świecie.19. szczyt klimatyczny ONZ rozpoczyna się w poniedziałek na Stadionie Narodowym w Warszawie i potrwa do 22 listopada. W stolicy rozpoczynają się negocjacje nt. nowego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Ustalenia będą trwały jeszcze przez dwa szczyty, w Limie w 2014 r. i w Paryżu w 2015 r. W stolicy Peru byc prezentowany projekt nowej umowy, a najdalej w maju 2015 tekst porozumienia.

Podczas szczytu w Warszawie negocjatorzy zastanawiać się będą, jak zaradzić skutkom gwałtownych zmian klimatycznych, na które coraz bardziej wrażliwe są np. małe państwa wyspiarskie czy aglomeracje miejskie.Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w W 2008 r. w Poznaniu.

bErmjRfy

Czytaj więcej w Money.pl

bErmjRfS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)