Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt NATO w Walii. Obawiają się cyberataku podczas szczytu w Walii

0
Podziel się:

NATO i brytyjskie służby wywiadowcze zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Szczyt NATO w Walii. Obawiają się cyberataku podczas szczytu w Walii
(North Atlantic Treaty Organization NATO)

NATO i brytyjskie służby wywiadowcze zostały postawione w stan najwyższej gotowości, by uniknąć cyberataku podczas rozpoczynającego się dziś szczytu Sojuszu w Walii - podał brytyjski dziennik _ Financial Times _.

Gazeta pisze, że brytyjska policja ma do czynienia z większym wyzwaniem dotyczącym bezpieczeństwa niż podczas igrzysk olimpijskich w 2012 roku, ale tym razem eksperci najbardziej obawiają się zagrożenia ze strony hakerów. Od połowy lipca natowscy specjaliści od cyberobrony spotykają się z przedstawicielami brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ i innych rządowych agencji, by dzielić się informacjami wywiadowczymi i przygotować się do szczytu - dowiedział się _ FT _.

Według gazety specjalna grupa zadaniowa pracuje 24 godziny na dobę, by chronić globalne systemy NATO i upewnić się, że sieci są dobrze zabezpieczone.

Dziennik przypomina, że w czasie pogłębiającego się kryzysu między Rosją a Sojuszem w związku z sytuacją na Ukrainie dochodziło do licznych ataków na serwery NATO. _ W ostatnich miesiącach w całej Europie pojawiały się dowody dotyczące rozległych i wyszukanych kampanii cyberszpiegowskich, których ofiarą padały cele dyplomatyczne _ - czytamy w _ FT _.

Według anonimowego przedstawiciela brytyjskich władz wdrożono już niezbędne mechanizmy, by uniknąć ataku. Zdaniem przedstawicieli władz szczyt będzie okazją do przeprowadzenia ataku typu DoS (Denial of Service - przeciążenie atakowanego serwera wieloma zapytaniami, uniemożliwiające mu funkcjonowanie) na systemy NATO, którego celem byłoby uniemożliwienie korzystania ze stron internetowych Sojuszu, by go zdyskredytować.

Jak pisze _ FT _, przedstawiciele władz obawiają się też _ wyrafinowanych ataków szpiegowskich ze strony Rosji lub innego wrogiego państwa _, które miałyby na celu wykradzenie tajnych informacji od obecnych na szczycie delegacji. Dziennik przypomina, że do Walii oprócz szefów państw, ministrów obrony, szefów dyplomacji i ich współpracowników z 28 krajów NATO przybędą też ich odpowiednicy z krajów partnerskich Sojuszu, takich jak Japonia czy Australia, oraz wysocy rangą przedstawiciele międzynarodowych instytucji, np. Unii Europejskiej, Banku Światowego czy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Będzie to największe takie spotkanie polityczne w Wielkiej Brytanii od 30 lat - ocenia gazeta.

NATO w br. było ofiarą kilku cyberataków, których moment został starannie dobrany, a najwięcej prób włamania się do natowskich sieci odnotowano podczas ważnych wydarzeń na Ukrainie, np. marcowego referendum na Krymie. W wyniku tego ataku typu DoS strony NATO były przez krótki czas niedostępne.

Choć nie wykradziono wówczas żadnych niejawnych informacji, atak wprowadził przedstawicieli Sojuszu w zakłopotanie. Zdają sobie oni sprawę, że podobne próby mogą się powtórzyć - wyjaśnia _ FT _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)