Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na ukrainie
15.04.2014 13:10

Szef NATO: Niech Rosja przestanie być częścią problemu Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh zapowiedział, że przedstawi UE plany dotyczące wzmocnienia kolektywnej obrony Sojuszu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Fogh Rasmussen, szef NATO

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował do Rosji, by przestała być _ częścią problemu _ Ukrainy i przyczyniła się do znalezienia rozwiązania. Zapowiedział, że przedstawi UE plany dotyczące wzmocnienia kolektywnej obrony Sojuszu.

_ - Jestem głęboko zaniepokojony przemocą małych grup separatystów i stałą presją militarną Rosji na granicach Ukrainy. Apeluję do Rosji o deeskalację kryzysu, wycofanie wojsk znad granicy ukraińskiej, zaprzestanie destabilizowania sytuacji oraz zdystansowanie się od działań prorosyjskich separatystów _ - powiedział Rasmussen dziennikarzom w Luksemburgu, gdzie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw UE z udziałem szefa NATO.

_ - Niech Rosja przestanie być częścią problemu i stanie się częścią rozwiązania _ - dodał.

Według Rasmussena NATO ma wiarygodne informacje, wskazujące na rolę Rosji w wydarzeniach na wschodniej Ukrainie. _ Rosyjskie zachowanie i działania mówią same za siebie - oświadczył. - Wyraźnie widać w tym rękę Rosji _.

Zapewnił, że Sojusz nie dyskutuje o _ militarnych opcjach _ rozwiązania kryzysu na Ukrainie. _ Wierzymy, że właściwą drogą jest poszukiwanie rozwiązania politycznego i dyplomatycznego - powiedział. - Naszym kluczowym zadaniem jest wzmocnieniu obrony sojuszników _.

Rasmussen zapowiedział, że na spotkaniu poinformuje ministrów państw UE o działaniach, jakie podjęło i podejmie NATO, aby wzmocnić kolektywną obronę Sojuszu na morzu, lądzie i w powietrzu. Działania te będą obejmować wzmocnienie planów obronnych, rozszerzenie ćwiczeń oraz _ odpowiednie rozmieszczenie sił _.

Większej obecności sił krajów NATO na swoim terytorium domaga się m.in. Polska. Władze wojskowe Sojuszu mają wkrótce przedstawić konkretne propozycje wzmocnienia kolektywnej obrony. Szef NATO powiedział, że jest jeszcze zbyt wcześniej, by mówić o szczegółach tych planów. _ Ale nikt nie powinien wątpić w naszą determinację, by zapewnić skuteczną obronę wszystkich sojuszników _ - podkreślił.

W poniedziałek amerykańska prasa informowała nieoficjalnie, że dowódca połączonych sił NATO w Europie generał Philip Breedlove już przedstawił krajom Sojuszu propozycje, zakładające m.in. wysłanie przez USA kolejnych sześciu samolotów wielozadaniowych F-16 do Polski; od połowy marca na rotacyjnych ćwiczeniach w bazie lotnictwa w Łasku koło Łodzi jest 12 amerykańskich F-16. Według dziennika _ Wall Street Journal _ USA mogłyby także tymczasowo rozmieścić we wschodnioeuropejskich krajach NATO jednostki liczące 200 żołnierzy ze stacjonującej we Włoszech 173. Dywizji Piechoty oraz wysłać dodatkowe samoloty do baz w krajach bałtyckich, gdzie obecnie stacjonuje 10 maszyn F-15.

Sekretarz generalny NATO wezwie też UE do ściślejszej współpracy z Sojuszem. Jak powiedział, potrzeba więcej wspólnych ćwiczeń, np. z udziałem NATO-wskich sił odpowiedzi (NRF) oraz unijnych grup bojowych.

Konsekwencje kryzysu na Ukrainie dla zdolności obronnych państw UE sa głównym tematem posiedzenia unijnych ministrów obrony w Luksemburgu, w którym uczestniczy również szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej w Money.pl
Holandia zawiesza kontakty z Rosją. Powód? Rozmowy z przedstawicielami armii rosyjskiej zostały zawieszone, a rosyjscy wojskowi nie mogą już obecnie uczestniczyć w kursach organizowanych przez holenderskie Ministerstwo Obrony.
Rasmussen apeluje do Rosji: "Wycofajcie się" _ - Wydarzenia na wschodniej Ukrainie to wielki problem, namawiam Rosję do odstąpienia - _ oświadczył Rasmussen na konferencji natowskiej w Paryżu.
"Chcemy wyjaśnień w sprawie wojsk NATO" Szef MSZ Rosji oznajmił też, że wojska rosyjskie odejdą znad granicy z Ukrainą, gdy zakończą tam manewry.
Bazy NATO w Polsce? Sikorski ujawnia Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska chce u siebie nowych baz oraz żołnierzy NATO.
Tagi: kryzys na ukrainie, nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz