Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szefowa MFW oskarżona o zaniedbania w związku z korupcją

Dochodziło do nich w 2008 roku, w czasie, gdy Christine Lagarde była francuskim ministrem finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego poinformowała, że oskarżono ją o zaniedbania w związku z przypadkami korupcji. Dochodziło do nich w 2008 roku, w czasie, gdy Christine Lagarde była francuskim ministrem finansów.

Komentując tę sprawę dla agencji AFP, szefowa MFW powiedziała, że nie ma zamiaru składać rezygnacji ze stanowiska. Christine Lagarde powiedziała, że wraca do pracy w Waszyngtonie.

Według źródła bliskiego Lagarde, cytowanego przez agencję Reutera, szefowa MFW, która została ponownie przesłuchana, uznała tę decyzję za nieuzasadnioną i będzie się odwoływać. Lagarde powiedziała AFP, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska i już w środę wraca do Waszyngtonu.

Śledztwo dotyczy roli francuskiego ministerstwa finansów oraz Pałacu Elizejskiego w zawarciu ugody finansowej z Tapie.

Lagarde, francuska minister gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do czasu nominacji na szefową MFW), przekazała do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem, byłym ministrem, niegdyś związanym z socjalistami, Bernardem Tapie. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.

Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80.

Zdaniem krytyków Lagarde sprawa nie powinna być przedmiotem arbitrażu, ponieważ chodziło o bank będący częściowo w rękach państwa. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich w 2007 roku.

Lagarde była już kilkakrotnie przesłuchiwana jako świadek w tej sprawie. W zeszłym roku sąd nadał jej status świadka nadzorowanego, czyli osoby, której nazwisko występuje w dokumentach prokuratorskich, ale wobec której nie toczy się śledztwo. Świadek taki składa zeznania w obecności swego adwokata.

Lagarde twierdzi, że nie popełniła nic złego, zgadzając się w 2008 roku na zakończenie ugodą długotrwałego sądowego sporu Tapie z państwem francuskim.

Christine Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżanego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku.

Tagi: międzynarodowy fundusz walutowy, mfw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz