Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki w szkole. Sejm odrzucił projekt PiS

0
Podziel się:

Posłowie opozycji chcieli by przesunąć wprowadzenie obowiązku szkolnego sześciolatków na 2050 rok.

Sześciolatki w szkole. Sejm odrzucił projekt PiS
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Sejm odrzucił przygotowany przez PiS projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który zakładał przesunięcie wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków na 2050 rok. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły PO, Ruch Palikota i PSL.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji autorstwa klubu PiS odbyło się 15 lutego. Zakładał on przesunięcie wprowadzenia obowiązku szkolnego sześciolatków na 2050 rok. Do tego czasu to rodzice mieliby decydować, czy ich dzieci rozpoczną naukę w szkole podstawowej w wieku sześciu, czy w wieku siedmiu lat.

W uzasadnieniu projektu napisano, że wydłużenie czasu, w którym to rodzice mogliby decydować o posłaniu sześciolatka do szkoły, jest korzystne dla uspokojenia społecznych nastrojów. - _ Alternatywa - dziecko sześcioletnie w przedszkolu lub w szkole - pozwoli swobodnie dokonać wyboru rodzicom i, co istotne, nie spowoduje kumulacji dwóch roczników w jednej klasie nieprzygotowanej organizacyjnie i technicznie szkoły. Wprowadzane przepisy uspokoją rodziców zdezorientowanych nowelizacją rządową oraz umożliwią przeprowadzenie szerokiej akcji rzetelnych konsultacji społecznych _ - napisali posłowie PiS.

Za odrzuceniem projektu było 285 posłów, 152 było przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

W styczniu tego roku znowelizowano ustawę o systemie oświaty przesuwając o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Do tego czasu decyzję o rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej przez 6-latki będą podejmować rodzice. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej w wieku sześciu lat.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m190744.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komisje;nie;chca;na;razie;szesciolatkow;w;szkolach,98,0,1006434.html) *Na razie nie chcą 6-latków w szkołach * Minister edukacji Krystyna Szumilas przypomniała, że we wrześniu 2011 r. naukę w klasach pierwszych rozpoczęło tylko około 20 proc. wszystkich dzieci 6-letnich. Przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków rząd uzasadniał koniecznością dania czasu samorządom, by mogły dobrze przygotować szkoły na przyjęcie sześcioletnich dzieci. W ubiegłym tygodniu nowelizację podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Podczas pierwszego czytania projektu jego sprawozdawca, poseł PiS i były wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski podkreślał, że _ data 2050 r. jest symboliczna _. - _ W rzeczywistości chcemy całkowitego zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków _ - powiedział.

Na początku tej kadencji Sejmu, a także w ubiegłej, posłowie PiS chcieli przesunięcia wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków do 2020 r. W styczniu tego roku złożyli autopoprawkę do projektu, przesuwając datę wprowadzenia obowiązku na 2050 r.

W Sejmie obecnie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy, zakładającym m.in. całkowitą likwidację obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Projekt ten przedstawili 15 lutego w Sejmie przedstawiciele Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców i ruchu _ Ratuj Maluchy! _, którzy zebrali pod nim prawie 350 tys. podpisów. Potrzebę dalszego procedowania projektu obywateli posłowie wszystkich klubów parlamentarnych uzasadniali tym, że podejmuje on także inne kwestie dotyczące oświaty, np. finansowania przedszkoli z subwencji oświatowej.

Więcej o sześciolatkach w szkołach czytaj w Money.pl
Niemal wszystkie 6-latki są już w szkołach? Już teraz 90 proc. dzieci 6-letnich przebywa w szkołach podstawowych - poinformowała posłanka PO Ewa Żmuda-Trzebiatowska.
Przedłużanie dzieciństwa? Pawlak jest za Wicepremier uważa, że rodzice powinni mieć wybór, czy wysyłać sześciolatków do szkoły.
Są wściekli na premiera. Cierpią dzieci Rodzice pięciolatków wysłali już 1000 listów do premiera. Są wściekli, bo nie wiedzą, kiedy ich dzieci rozpoczną naukę.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)