Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szewdzki uczestnik misji OBWE uwolniony

0
Podziel się:

Mężczyzna miał problemy zdrowotne. Opuścił samochodem OBWE miejsce, w którym inspektorzy są przetrzymywani.

Szewdzki uczestnik misji OBWE uwolniony
(PAP/EPA)
bFdYokRh

Wszyscy eksperci wojskowi OBWE uprowadzeni przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy czują się dobrze i nie są źle traktowani - powiedział niemiecki pułkownik Axel Schneider, przedstawiciel porwanej grupy. Potwierdził to także polski uczestnik misji, major Krzysztof Kobierski. Dziś także umundurowani i uzbrojeni w pałki separatyści (na zdjęciu) wtargnęli do budynku regionalnej telewizji w Doniecku.

aktualizacja 18:57

Jeden z obserwatorów OBWE uprowadzonych w Słowiańsku przez prorosyjskie bojówki, został uwolniony. To Szwed, który miał problemy zdrowotne. Mężczyzna opuścił samochodem OBWE miejsce, w którym inspektorzy są przetrzymywani. Opuszczając budynek nie rozmawiał z dziennikarzami.

bFdYokRj

Do miasta przybyli negocjatorzy OBWE - mówi samozwańczy mer tego miasta, Wiaczesław Ponomariow. On sam ma uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami organizacji.

Wcześniej jeden z niemieckich oficerów, który wraz z innymi inspektorami OBWE został wprowadzony na konferencję prasową władz w Słowiańsku, poinformował, że zatrzymani w piątek wojskowi z mandatem OBWE są w dobrym stanie. _ - Wszyscy europejscy oficerowie czują się dobrze, nikt nie choruje - _powiedział.

Informacje przekazane przez niemieckiego pułkownika potwierdził także w krótkiej wypowiedzi polski oficer major Krzysztof Kobierski. - _ Wszystko w porządku. Nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Byłem i jestem dobrze traktowany, a nasze warunki się poprawiły, tak jak powiedział szef naszego zespołu. Pierwszego dnia było troszeczkę gorzej, ale już teraz jest w porządku _ - stwierdził dziś Kobierski.

Oficerowi OBWE traktowani jak jeńcy

W skład grupy, porwanej w piątek w Słowiańsku we wschodniej Ukrainie, wchodzi siedmiu międzynarodowych obserwatorów wojskowych - trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk - i niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych. Według źródeł agencji Interfax-Ukraina uprowadzeni są przetrzymywani w zajętej przez separatystów siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

bFdYokRp

Separatyści zarzucają im prowadzenie działalności szpiegowskiej. Ponomariow powiedział, że zatrzymani są _ jeńcami wojennymi _ i oskarżył ich o przygotowywanie aktów sabotażu.

Oficerów z OBWE separatyści przesłuchiwali. Samozwańcze władze Słowiańska określiły obecną sytuację w mieście mianem stanu wojennego. Jednocześnie zapewniły,że na terenie miasta panuje spokój, a ostatniej nocy nie doszło do incydentów zbrojnych, które pociągnęłyby ofiary w ludziach.

Moskwa każe uwolnić porwanych?

Uprowadzeni obserwatorzy OBWE są członkami bilateralnej misji podjętej pod kierownictwem centrum weryfikacyjnego Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu.

bFdYokRq

Niemieckie MSZ odradziło podróże na wschodnią Ukrainę z powodu panującej tam napiętej sytuacji. Zdaniem resortu istnieje zagrożenie uprowadzenia dziennikarzy przez separatystów.

OBWE wysłała w sobotę na Ukrainę zespół negocjatorów; mają oni podjąć próbę uwolnienia obserwatorów przetrzymywanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

W sobotę Rosja zapewniła, że podejmie działania w celu uwolnienia obserwatorów. Wcześniej o interwencję Moskwy apelował szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

bFdYokRr

Bójki i zamieszki na wschodzie

Gmach regionalnej telewizji w Doniecku pod kontrolą separatystów. Umundurowani, uzbrojeni w pałki i tarcze napastnicy wtargnęli do budynku, a kolejna ich grupa strzeże wejścia. Nad gmachem donieckiej telewizji powiewa flaga Donieckiej Republiki Narodowej. Separatyści domagają się właściwego pokazywania swoich działań w mediach publicznych.

Jak mówili, o pomoc w tej sprawie zwrócił się do nich samozwańczy gubernator Republiki, Denis Puszylin. Tuż po szybkiej okupacji jeden z separatystów wyszedł na zewnątrz i ogłosił, że chce, by na miejscu jednego z kanałów znalazł się kanał Donieckiej Republiki Narodowej.

Okupanci zamierzają też wyłączyć ukraińskie programy i włączyć na ich miejsce rosyjskie. W tym celu przynieśli ze sobą antenę satelitarną i inne akcesoria potrzebne do instalacji.
Wejścia do budynku strzegą przedstawiciele prorosyjskiej organizacji Opłot.

bFdYokRs

Tymczasem w samym Charkowie na kilka tysięcy kibiców tamtejszych dwóch klubów sportowych napadło kilkuset prorosyjskich dresiarzy. Doszło do bójki. Wspólny marsz kibiców pod hasłami jedności Ukrainy i sprzeciwu wobec agresji Moskwy był wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ dwa kluby znane były z nienawiści między sobą. Od czasu rewolucji między ukraińskimi kibicami trwa zawieszenie broni.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m305311.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/walki;na;wschodzie;ukrainy;rosjanie;uderza,41,0,1523497.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Walki na wschodzie Ukrainy. Rosjanie uderzą?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m304761.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;polak;wsrod;porwanych;w;slowiansku,85,0,1523029.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polak wśród porwanych na Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m304951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraincy;maja;dowody;na;zbrodnie;separatystow,35,0,1522211.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraińcy mają dowody na zbrodnie separatystów
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m305321.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjscy;terrorysci;porywaja;kolejnych;ludzi,237,0,1523693.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjscy terroryści porywają kolejnych ludzi
bFdYokRK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)