Notowania

wiadomości
30.01.2017 19:44

Szkocja i Walia domagają się większej roli ws. Brexitu

Przywódcy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej domagają się większej roli w procesie występowania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Edynburg i Cardiff zadeklarowali, że po Brexicie ich kraje chcą pozostać częścią jednolitego rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(THIERRY CHARLIER)
premier Wielkiej Brytanii Theresa May

Po spotkaniu przedstawicieli rządu centralnego z szefami rządów regionalnych, ze strony Szkotów popłynął sygnał o niezadowoleniu z dotychczasowego przebiegu konsultacji.

Walijski rząd wydał oświadczenie, w którym informuje ze różnice zdań istnieją, ale nie są niemożliwe do przezwyciężenia. W rozmowie z BBC pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon wyraziła jednak niezadowolenie ze sposobu, w jaki dziś Edynburg jest przez Londyn traktowany. - Powiedziałam jasno, ze potrzebna jest zdecydowana zmiana w zaangażowaniu rządu w Londynie i większa wola, by przekonać mnie iż na serio słucha naszego głosu - podkreśliła Sturgeon.

W ubiegłorocznym referendum Szkocja zagłosowała za pozostaniem w Unii, a przedstawiciele regionalnego rządu mówili, że możliwe, iż Szkoci będą chcieli wybrać między pozostaniem w Zjednoczonym Królestwem a pozostaniem we Wspólnocie. Tymczasem doktor Jo Hunt - prawniczka z Unversitu w Cardiff powiedziała Polskiemu Radiu, że napięcia między poszczególnymi częściami składowymi kraju będą integralną częścią całego procesu Brexitu. "Układ, który istnieje dziś na Wyspach, może nie być wystarczająco silny, by wytrzymać napięcia, które dziś widzimy. To będzie test "- ostrzega ekspertka.

Premier Theresa May zapewniła, że wsłuchuje się w głos regionalnych rządów. Podkreśliła jednak, że nie będą miały one "decydującego głosu" w sprawie Brexitu. W poniedziałek May rozmawiała także z premierem Irlandii Endą Kennym.

Tu kluczowym tematem będzie otwarcie granic po Brexicie. Obie strony deklarowały, że im na tym zależy.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2017

PiterSzkoci odejdźcie z UK!

31-01-2017

Piotr 84GDZIE BERYL KAŁACH NAJLEPSZY CELNOSC DOBRA A BERYL PLASTIK NIE WIADOMO KIEDY TO SIE ZATNIE KAŁACH PROSTY I WYRAJNY

30-01-2017

kamil,Ciekawy serwis z aukcjami komorniczymi Wszystko od 1zl trafiony.ga Można jeszcze coś tanio kupić :) Polecam serdecznie

Rozwiń komentarze (4)