Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Szpitale przetrzymują dzieci. Bo im się opłaca

17
Podziel się:

NFZ płaci za leczenie dziecka pełną stawkę, jeśli hospitalizacja trwa co najmniej trzy doby. By więcej zarobić, placówki wydłużają pobyt dzieci.

Szpitalom nie opłaca się wypisywać dzieci do domu przed upływem 72 godzin
Szpitalom nie opłaca się wypisywać dzieci do domu przed upływem 72 godzin (Graf/APP/REPORTER)

Jak przypomina czwartkowa "Gazeta Wyborcza", pod koniec 2017 r. NFZ zmienił zasady wypłacania szpitalom 100 proc. stawki za hospitalizację najmłodszych. Wcześniej pełna kwota należała się po dwóch pełnych dobach, ale uznano, że lepiej będzie płacić po trzech. Krótszy pobyt w szpitalu to dla placówki jedynie 65 proc. stawki.

To oznacza, że np. za leczenie dziecka z zakażeniem układu moczowego szpital dostanie 1687 zł. Jednak, jeśli dziecko zostanie wypisane przed upływem 3 dób, NFZ wypłaci placówce ok. 500 zł mniej. Kwoty za hospitalizację różnią się w zależności od przyczyny pobytu w szpitalu.

I - jak wskazuje "Wyborcza" - dochodzi do absurdalnych sytuacji - szpitale przetrzymują dzieci, a koszty i kolejki rosną.

Zobacz także: Sieć szpitali staje się faktem. Co to oznacza dla pacjentów?
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(17)
Asia
4 lata temu
Dlatego w szpitalach tak chętnie podają dzieciom antybiotyki dożylnie na co najmniej 5 dni! I to przy zapaleniu oskrzeli bez oznak infekcji bakteryjnej. To samo możnaby wyleczyć w domu częstymi inhalacjami. Jak nie podadzą antybiotyku to jest ryzyko, że rodzić szybciej wypisze dziecko na własne żądanie.
Matka
4 lata temu
Ja bylam w szpitalu z dzieckiem z zapaleniem pluc i oskrzeli di szpitala trafilismy w srode w sobote rano poszlismy do domu .po wypis mialam sie zglosic w poniedzialek no i oczywiscie ba wypisie jest napisane ze przebywalismy na oddziale od srody do poniedzialku.
babcia
4 lata temu
Lepiej przetrzymać dobę niż wypisać za wcześnie . Jeżeli jest chociaż cień niepewności to ma być zbadany . Szydło trzymali tydzień w szpitalu i nie leżała w łóżku tylko latała po szpitalu .
Sylka
4 lata temu
To wszystkim się opłaca, zwłaszcza dla dziecka jeden dzień dłużej na obserwacji. Gorzej jakby wyganiali do domu dzień szybciej.
felek
4 lata temu
Znamy znamy te praktyki. Planowe hospitalizacje rozpoczynające się w piątek. Wyjście w poniedziałek rano. Hospitalizacje, żeby wykonać badanie, która można zrobić ambulatoryjnie. Sprawozdawanie NFZ procedur droższych niż rzeczywiście wykonano i takie tam praktyki.