Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpitale publiczne w Polsce. Nie wiemy, kto jest ich właścicielem

0
Podziel się:

Jedynie co piąty Polak (18,5 procent) wie, kto jest właścicielem publicznych szpitali - że jest to samorząd lokalny. Czterech na pięciu udziela niepoprawnych odpowiedzi na pytanie.

Szpitale publiczne w Polsce. Nie wiemy, kto jest ich właścicielem
(thelinke/iStockphoto)

Jedynie co piąty Polak (18,5 procent) wie, kto jest właścicielem publicznych szpitali - że jest to samorząd lokalny. Czterech na pięciu udziela niepoprawnych odpowiedzi na pytanie, do kogo one należą - wynika z badania PBS.

Najwięcej - prawie 35 procent badanych nieprawidłowo uważa, że właścicielem publicznych szpitali w Polsce jest Narodowy Fundusz Zdrowia, a ponad 30 proc, że ministerstwo zdrowia. Ponad 6 proc. jako właściciela publicznych szpitali wskazało Skarb Państwa, a ponad 5 proc. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawie 16 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, do kogo należą szpitale publiczne.

Z badań PBS wynika, że 65 proc. Polaków nie wie, lub nie ma pewności, co to prywatyzacja szpitala. Duży odsetek myli prywatyzację z komercjalizacją, czyli przekształceniem szpitala w spółkę prawa handlowego bez zmiany jego właściciela. Ponad jedna czwarta badanych (25,3 proc.) nieprawidłowo uznała, że komercjalizacja to przekazanie szpitala prywatnej firmie, a prawie jedna piąta (19,4 proc.) stwierdziła, że jest to sprzedaż szpitala prywatnej firmie.

W ocenie zlecających badania pokazują one, że potrzebna jest edukacja społeczeństwa i osób podejmujących decyzje na temat systemu służby zdrowia w Polsce. _ - Żeby mówić o systemie służby zdrowia, należy mieć wiedzę, na czym on polega, by móc go lepiej ocenić _ - uzasadnił prezes Grupy Nowy Szpital Marcin Szulwiński, który przedstawił wyniki badań w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Pomimo upływu 20 lat transformacji w Polsce najbardziej kuleje służba zdrowia, trzeba podjąć rzetelną debatę o przekształceniach i zarządzaniu szpitalami - apelował Szulwiński. W jego ocenie niewiedza społeczeństwa wykorzystywana jest przez polityków do straszenia ludzi przekształceniami szpitali jako czymś, co źle się kojarzy.

_ - Pacjenta nie interesuje, kto jest właścicielem danego szpitala, tylko jak jest on zarządzany i to, by nie musiał płacić za pobyt w szpitalu. Zależy mu na tym, by środki z NFZ szły na jego leczenie, a nie na spłatę długów placówki _ - podkreślał. _ Im lepszy system zarządzania, tym lepszy system leczenia _ - ocenił.

Badanie telefoniczne PBS zrealizowano 24-25 maja 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, losowej próbie 1090 mieszkańców Polski w wieku 15 lub więcej lat. Badanie przeprowadzono na zlecenie Grupy Nowy Szpital prowadzącej 13 szpitali należących do samorządów w Polsce, m.in. w Świeciu (kujawsko-pomorskie), Olkuszu (małopolskie), Giżycku (warmińsko-mazurskie).

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrola NIK: NFZ naraża zdrowie pacjentów Fundusz kontroluje jednostki, z którymi zawarł umowę o wykonywanie świadczeń medycznych, średnio co 12-13 lat.
Handel długami dobija szpitale Handel długami szpitali to największy problemem na rynku ochrony zdrowia - powiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)