Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcarski bank prognozuje wzrost PKB dla Polski

0
Podziel się:

Tempo wyniesie 3,6 procent w 2011 roku i 4,0 procent rok później- wynika z prognoz Jana Posera, głównego ekonomisty Banku Sarasin.

Szwajcarski bank prognozuje wzrost PKB dla Polski
(Sebcz/Dreamstime)

Prognozy największego prywatnego banku ze Szwajcarii zakładają, że po słabym 2011 roku, w II kwartale 2012 przyjdzie odbicie na rynkach. - _ Widzimy pewne spowolnienie w 2011 roku, ale z pewnością w 2012 nastąpi odbicie. Nie widzimy cięcia poziomu stóp procentowych w Polsce. W 2012, kiedy gospodarka się ożywi, możemy zobaczyć nawet podwyżki stóp procentowych; polski złoty ponownie powinien się umocnić _ - powiedział Poser.

Zaznaczył jednak, że w Polsce stopy procentowe pozostają na relatywnie wysokim poziomie i odnotował, że prezes NBP jasno powiedział, że jest gotów, by ciąć stopy procentowe, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Prognozy gospodarcze Banku Sarasin dla Polski
2011 2012
źródło Bank Sarasin
eksport 8,0 9,5
bezrobocie 11,8 11,3
inflacja 4,4 3,0
PKB 3,6 4,0
główna stopa procentowa 4,5 5,0
EUR-PLN 4,10 3,90
USD-PLN 3,15 2,80
CHF-PLN 3,40 3,0

_ - Jeśli wzrost gospodarczy miałby spowolnić, bank centralny byłby ciągle w stanie stymulować wzrost gospodarczy poprzez obniżki stóp procentowych _ - powiedział Poser. Jego zdaniem dynamikę wzrostu gospodarczego wspomaga także deprecjacja złotego.

_ - Uważamy, że nawet w obliczu pogarszającego się sentymentu ekonomicznego, Polska będzie w stanie przetrwać trudny okres kryzysu w dobrej kondycji _ - powiedział. Zdaniem ekonomisty uwagi ministra finansów wymagać będzie deficyt na rachunku obrotów bieżących i dług publiczny.

Rostowski obroni fotel ministra?_ _

_ - Wyzwaniem dla Jacka Rostowskiego z pewnością będzie sytuacja długu publicznego, ponieważ jeżeli spojrzy się na deficyt budżetowy, pozostaje on wysoki i w ciągu najbliższych lat będzie trzeba go obniżyć _ - powiedział. W ocenie ekonomisty Platforma Obywatelka wygra niedzielne wybory i Jacek Rostowski pozostanie na stanowisku ministra finansów.

Zdaniem Posera poprawa sytuacji gospodarczej w krajach Europy Zachodniej korzystnie wpłynie na dynamikę polskiego eksportu i wyniki całej gospodarki w 2012 roku, przed ministrem finansów nadal stała będzie jednak konieczność ograniczenia deficytu budżetowego.

_ - Polski deficyt jest dość wysoki i będzie musiał zostać ograniczony. Myślę, że po wyborach nastąpi wzrost podatków, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków _ - powiedział.

Kryzysowe prognozy dla Polski
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/druga;juz;trwa;przed;nami;trzecia;fala;kryzysu,165,0,917669.html) Druga już trwa. Przed nami trzecia fala kryzysu Prof. Dariusz Filar mówi o tym, kiedy się pojawiła i na czym polega druga fala kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;powtorka;z;lehman;brothers;jezeli;,183,0,917687.html) Będzie powtórka z Lehman Brothers, jeżeli... Prof. Stanisław Gomułka mówi o tym, kiedy może zacząć się załamanie gospodarcze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)