Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja chce przekonać Europę do ekogospodarki

0
Podziel się:

Ma to być sposób na walkę ze skutkami światowego kryzysu.

Szwecja chce przekonać Europę do ekogospodarki
(Jim Hammer/cc/Flickr)

Szwecja chce przekonać Unię Europejską, by walcząc ze skutkami światowego kryzysu zwróciła się, jej wzorem, ku ekogospodarce. Ministrowie Szwecji ds. przedsiębiorstw Maud Olofsson oraz środowiska Andreas Carlgren zapowiedzieli, że będą o tym mówić z ministrami UE na spotkaniu w Are w dniach 23-25 lipca.

_ - Unia Europejska powinna wykorzystać możliwości, jakie daje kryzys, i jak najszybciej przestawić się na nowe ekologiczne rozwiązania, gdyż koszty ich wprowadzenia będą w przyszłości znacznie wyższe _ - oznajmiła Olofsson, która jest też wicepremierem Szwecji. Jak przekonywał Carlgren, Europa może stać się prekursorem ekologicznych rozwiązań i światowym liderem w dziedzinie zielonej gospodarki.

Ministrowie zapowiedzieli, że na nieformalnym spotkaniu w Are Szwecja zaprezentuje niektóre swoje kompleksowe rozwiązania ekologiczne w dziedzinie energii, wody i odpadów. Ze strony polskiej będzie na tym spotkaniu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, wiceminister gospodarki Marcin Korolec oraz minister środowiska Maciej Nowicki.

Olofsson wyraziła nadzieję, że Szwecji uda się przekonać wszystkich partnerów do ekoefektywnych rozwiązań. Według niej, obecnie najbardziej zaawansowani w dyskusjach na temat klimatu są Niemcy, Brytyjczycy oraz Francuzi, jednak również Polska, która w tej kwestii pozostaje nieco w tyle, ostatnio poświęca więcej uwagi ekologii.

_ - Wydaje mi się, że polskie stanowisko zbliżyło się do stanowiska pozostałych krajów członkowskich i jesteśmy bliżsi porozumienia, choć niewątpliwie czekają nas jeszcze długie i trudne dyskusje _ - mówił Andreas Carlgren.

Wskazał, że kluczową kwestią będzie wprowadzenie międzynarodowego podatku od emisji dwutlenku węgla. Minister powołał się na przykład Szwecji, która od 1990 roku zmniejszyła emisję tego gazu o dziewięć procent, podczas gdy wzrost gospodarczy wyniósł w tym czasie 48 proc.

Zdaniem Olofsson ekoefektywność to szansa zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które są motorem innowacyjnych rozwiązań i przyczynią się do zwiększonej produkcji lokalnej.

Kwestie klimatyczne są jednym z priorytetów szwedzkiej prezydencji w Unii Europejskiej, która trwa od 1 lipca do 31 grudnia 2009.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)