Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szydło: Ten rząd roztrwonił dorobek rządu Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Posłanka uważa, że gdyby do liczenia polskiego długu publicznego zastosowano metodologię Eurostatu, to próg ostrożnościowy 55 proc. PKB zostałby przekroczony.

Szydło: Ten rząd roztrwonił dorobek rządu Kaczyńskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja 14.42

Zdaniem Beaty Szydło z PiS przyczyn, dla których należałoby odwołać ministra Rostowskiego, jest wiele, ale cztery najważniejsze to: rosnące zadłużenie sektora finansów publicznych, rosnące zadłużenie i koszt obsługi długu skarbu państwa, kreatywna księgowość polegająca na wypychaniu długu poza statystyki i błędne prognozy przedstawiane w prognozach Ministerstwa Finansów.

_ - Rząd PO-PSL odziedziczył po rządzie Jarosława Kaczyńskiego dobrą sytuację finansową i gospodarczą, ale dorobek ten roztrwonił _ - powiedziała Beata Szydło z PiS podczas debaty nad wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Szydło powiedziała, że gdyby do liczenia polskiego długu publicznego zastosowano metodologię Eurostatu (unijnego urzędu statystycznego), to próg ostrożnościowy 55 proc. PKB zostałby przekroczony.

_ - W zestawieniach Eurostatu Polska znajduje się na szóstym miejscu wśród krajów o najwyższym deficycie, po Irlandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Wszystkie te kraje przeżywają problemy finansowe, ale nie ukrywają tego, oficjalnie się do tego przyznają, wdrożyły reformy i stabilizują sytuację finansową _ - powiedziała.

Szydło wypomniała rządowi, że rośnie inflacja i bezrobocie. Przyznała, że rząd co prawda prognozuje spadek bezrobocia w tym roku, ale - jej zdaniem - rząd liczy zapewne, że zdesperowani absolwenci pojadą do Niemiec i Austrii i pomogą rządowi w _ w poprawie wskaźników i wizerunku _.

Dodała, że rośnie liczba osób młodych, które nie są w stanie spłacać zobowiązań, liczba kilometrów niewybudowanych autostrad, liczba urzędników, wzrastają ceny mieszkań i opłaty za żłobki i przedszkola oraz ceny biletów komunikacji miejskiej.

_ - Rząd Donalda Tuska odziedziczył po rządzie Jarosława Kaczyńskiego doskonałą sytuację gospodarczą i finansową. Rząd Tuska zadłużał nas po uszy w tempie imponującym. Wystarczyły zaledwie trzy lata, by rząd PO i PSL roztrwonił wszystko _ - powiedziała.

Minister Rostowski ripostuje

Minister finansów Jacek Rostowski odpowiadając na zarzuty opozycji podkreślał, że to za rządów PO i PSL w naszym kraju odnotowano najniższą stopę bezrobocia od czasów transformacji. Dodał, że dane te pochodzą z Europejskiego Urzędu Statystycznego. Szef resortu finansów podkreślał, że to za rządów obecnej koalicji, mimo wszechobecnego kryzysu, nastąpiła największa poprawa jakości życia Polaków.

- _ Czasy są trudne, nawet bardzo trudne. Jeszcze dziś odczuwamy skutki kryzysu. Ja pokażę na liczbach, jak nam udało się uchronić Polskę przed najgorszymi skutkami tego kryzysu _ - mówił Rostowski.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Minister Rostowski dodał, że za rządów obecnej koalicji najefektywniej walczono z bezrobociem. Według niego, za rządów PO -PSL tymczasem wynosiło ono w latach 2008- 2010 8,35 proc.,

Klub parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego nie poprze wniosku o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego - powiedział przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski.

_ - PSL nie zamierza poprzeć wniosku o odwołanie pana ministra nie tylko, jako lojalny koalicjant, ale też po przeprowadzeniu rzetelnej analizy szans i zagrożeń wynikających z odwołania ministra _ - podkreślił Żelichowski. _ - Wynik analizy jest taki, że szans nie ma żadnych, a zagrożenia są bardzo wielkie. Odwołanie spowodowałoby w przyszłości dla finansów i stabilności państwa więcej strat, jak zysków _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t137880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;-;najgorszy;minister;finansow;w;20-leciu;wedlug;sld,28,0,818716.html) Rostowski - najgorszy minister finansów w 20-leciu, według SLD W sejmie trwa debata nad wnioskiem SLD o odwołanie ministra finansów. Sojusz przedstawił wyniki sondy internetowej dotyczącej kłamstw Rostowskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t130858.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;zostaje;obroniony;glosami;koalicji,194,0,766146.html) Klich zostaje. Obroniony głosami koalicji Nie mogło być inaczej, wahających się Ludowców zdyscyplinowano.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t136945.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/blochowiak;mozemy;rzadzic;nawet;razem;z;rostowskim,38,0,807206.html) Błochowiak: Możemy rządzić nawet razem z Rostowskim PO też chciała odwołać Sikorskiego, gdy rządził PiS. Dziś ma go u siebie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;chce;odwolac;rostowskiego;za;rosnace;ceny,162,0,802210.html) SLD chce odwołać Rostowskiego za rosnące ceny Sojusz ma też pretensje o zmiany w OFE i podwyżkę VAT. W środę będzie zbierał podpisy pod wnioskiem o odwołanie ministra.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)