Notowania

kghm
06.05.2011 06:00

Szygulski: Związkowiec z KGHM to ma klawe życie

Gdy braknie mu argumentów, zawsze może użyć pięści tak jak kibol.

Podziel się
Dodaj komentarz

W KGHM trwają rozmowy na temat podwyżek płac. Chodzi o 300 złotych, których domagają się związkowcy. Ich determinacja jest tak wielka, że podczas ostatniej _ tury rozmów _ zdemolowali wejście do siedziby władz firmy, po tym jak ucieczką salwowali się broniący do niej wstępu ochroniarze.

Porządkowi musieli ustąpić przed demonstrantami, mimo że byli wyposażeni w tarcze i hełmy, takie same, jakie noszą policjanci interweniujący na stadionach piłkarskich. Z kolei demonstranci szturmujący długimi kijami od transparentów i wszelkimi innymi rzeczami, które można było wykorzystać jako broń miotającą, przypominali do złudzenia kibiców Lecha i Legii, którzy zdemolowali stadion w Bydgoszczy po ostatnim finale Pucharu Polski. To jednak nie jedyne podobieństwo między nimi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t138851.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zbrzyzny;nikt;nie;rzucal;puszkami;z;piwem,74,0,823882.html) Zbrzyzny: Nikt nie rzucał puszkami z piwem!
Kibice piłkarscy skarżą się ostatnio na działania rządu, który rzekomo miałby z nich robić kozłów ofiarnych, a walkę z nimi stosować jako wygodny temat zastępczy. Nie twierdzę, że Donald Tusk i jego doradcy nie starali się nigdy nadmiernie rozdmuchać tego tematu. Tyle że nawet jeśli tak było, to po ostatnich zamieszkach w Bydgoszczy nikt już nie będzie słuchał argumentów kibiców.

Podobną skuteczność wydaje się mieć taktyka związkowców z KGHM. Twierdzeniem, że drzwi wejściowe do siedziby zarządu KGHM zniszczyła _ arogancja prezesa _ również ośmieszają wszystkie swoje pozostałe argumenty. Może dlatego, że wcale nie zależy im na ich eksponowaniu. Przyglądając się ich płacom trudno bowiem przyznać, że muszą dostać podwyżkę.

Średnio pracownik KGHM zarabia przeszło 9 tys. złotych brutto, co przy uwzględnieniu inflacji, jest pensją i tak o 75,5 proc. wyższą, niż przed 10 laty. Dzięki temu wzrostowi płace u miedziowego giganta są obecnie o przeszło 2,5 raza wyższe od średniej krajowej. W tym wypadku tak gwałtowne żądanie kolejnej podwyżki wydaje się być przejawem zwykłej chciwości. Płac mogą im pozazdrościć nawet górnicy z JSW, którzy również mają pretensje do rządu. Ze swoimi 6,8 tys. złotych brutto są dla zatrudnionych w KGHM ubogimi krewnymi, a ich strajk włoski w porównaniu ze wczorajszym szturmem w Lubinie wygląda jak nieśmiała próba zwrócenia na siebie uwagi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek
Nie mam wątpliwości, że każdy z nas chciałby zarabiać, jak najwięcej się da. Tak jak nie mam wątpliwości, że nieraz nieumiejętne zachowania policji na stadionach, prowadziły do wybuchu burd. Sam byłem świadkiem takich sytuacji, w których _ prewencyjnie _ pacyfikowano sektory spokojnie zachowujących się szalikowców.

Nie zmienia to faktu, że choć zarząd KGHM czy policja i stojący za nimi rząd nie są ideałami, to jednak ostatnie zachowania zarówno związkowców z KGHM, jak i tzw. kiboli, są po prostu nie do zaakceptowania. Winni dewastacji cudzego mienia i zakłócania porządku publicznego, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Jej brak, będzie zachętą dla kolejnych grup, którym zamiast poważnych argumentów, łatwiej przyjdzie wyciągać pięści.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t74824.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zarabiaja;dwie;srednie;krajowe;ale;im;malo,189,0,823741.html) Zarabiają dwie średnie krajowe, ale im mało Związkowcy z KGHM zapowiadają strajk włoski. Domagając się podwyżek, wyłamali drzwi do siedziby zarządu spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t46455.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;kghm;rzucali;puszkami;z;piwem;i;taranowali;drzwi,208,0,823504.html) W KGHM rzucali puszkami z piwem i taranowali drzwi Kilkuset związkowców domaga się 300 złotych podwyżki dla każdego z pracowników. Średnia płaca w KGHM wynosi 9031 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t137231.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/stoczniowcy;pikietuja;mon;chca;pracy,17,0,810257.html) Stoczniowcy pikietują MON, chcą pracy Związkowcy z upadłej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni demonstruje w obronie miejsc pracy.
Tagi: kghm, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz