Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szykują się bardzo dobre zbiory kawy. Polska najwięcej importuje z Niemiec

14
Podziel się:

Wyższe o 7 proc. zbiory kawy na świecie w sezonie 2018-2019 prognozują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. Aż trzy czwarte importowanej do Polski kawy trafia do nas za pośrednictwem niemieckich firm.

Zbiory kawy w tym sezonie będą wyższe o 7 proc. niż rok temu.
Zbiory kawy w tym sezonie będą wyższe o 7 proc. niż rok temu.
bEDYGbyt

Jeśli prognozy analityków sprawdzą się, zwiększenie zbiorów kawy będzie miało przeszło dwukrotnie większa dynamikę niż prognozowany wzrost globalnego spożycia, który ma wynieść 3 proc.

W sezonie 2017-2018 światowa produkcja kawy wyniosła 159,8 mln 60-kilogramowych worków (USDA), co daje ok. 9,6 mln ton. Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, to zbliżona wielkość do tegorocznych zbiorów pszenicy w Polsce.

Zobacz także: Wideo: co się dzieje w organizmie, gdy pijesz kawę?
bEDYGbyv

W komunikacie banu czytamy, że w zeszłym roku do Polski sprowadzono ok. 160 tys. ton kawy o wartości blisko 0,5 mld euro. Znaczna część sprowadzonej do Polski kawy jest reeksportowana - w 2017 r. było to 60,4 tys. ton, czyli 38 proc. importu o wartości 308,5 mln euro.

Największym dostawcą kawy do Polski były Niemcy. Z tego kraju w 2017 r. zakupiono 118,4 tys. ton, czyli niemal 75 proc. całego importu tego produktu. Z Wietnamu trafiło do Polski 12,3 tys. ton kawy, z Brazylii 3,5 tys. ton, z Ugandy 3,1 tys. ton, a z Indii 2 tys. ton.

Najwięksi producenci kawy na świecie to Brazylia (50,9 mln worków), Wietnam (29,9 mln), Kolumbia (14,5 mln), Indonezja (11,1 mln) i Honduras (7,5 mln).;

bEDYGbyB

- Prognozowana wyższa produkcja kawy bez wątpienia wpływa na jej ceny na świecie. W sierpniu 2018 r. średnia wartość indeksu cen kawy publikowanego przez Międzynarodową Organizację Kawy była najniższa od listopada 2013 r., o 20 proc. niższa niż przed rokiem, co może znaleźć odzwierciedlenie w spadkach cen kawy również na polskim rynku - powiedział ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas Paweł Wyrzykowski, cytowany w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDYGbyW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(14)
Góral
3 lata temu
Zasiali Bajery kawę,kawę,od końca do końca kawę,kawę....
AZ
3 lata temu
Niemcy kawę uprawiają? Nadal w ambasadach siedzą radcy handowi, tylko po co?
Jaś ze wsi
3 lata temu
"Szykują się bardzo dobre zbiory kawy. Polska najwięcej importuje z Niemiec" Proszę podawać ścisłe informacje "Polska najwięcej importuje ze zbiorów z północnych plaż Niemiec"
bEDYGbyX
Pollak
3 lata temu
No tak. POśrednicy z Niemiec. Kolejny kartel. Kawy.
Normal
3 lata temu
"Polska najwięcej importuje z Niemiec"... To Niemcy są producentem kawy?