Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tajemnica bankowa
19.06.2013 08:15

Tajemnica bankowa zniesiona? Eksperci krytykują pomysły fiskusa

Przedstawiciele Związku Banków Polskich, Konfederacji Lewiatan oraz Krajowej Izby Radców Prawnych są zdania, że propozycja ministerstwa jest zbyt dużą ingerencją w prawo do prywatności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Fiskus żąda pełnego wglądu w konta bankowe, operacje na rachunkach i przekazy pocztowe. Projekt Ministerstwa Finansów, kierowanego przez Jacka Rostowskiego zakłada, że banki, fundusze ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe będą musiały przekazywać organom skarbowym wszystkie informacje o rachunkach klientów, dokonywanych wpłatach i wypłatach, a także kredytach i pożyczkach.

Zdaniem resortu finansów, zwiększenie uprawnień jest konieczne w kontekście ścigania podatkowych oszustów - informuje _ Puls Biznesu _.

Pomysł krytykują jednak eksperci. Podkreślają że zmiany proponowane przez resort Jacka Rostowskiego spowodują de facto koniec tajemnicy bankowej. Przedstawiciele Związku Banków Polskich, Konfederacji Lewiatan oraz Krajowej Izby Radców Prawnych są zdania, że propozycja ministerstwa jest zbyt dużą ingerencją organów podatkowych w prawo do prywatności. Zwracają uwagę na ryzyko ujawnienia tajemnicy handlowej, kłopoty przy udzielaniu kredytów oraz na osłabienie zaufania obywateli do instytucji finansowych.

Projekt ministerstwa finansów jest krytykowany również przez niektórych przedstawicieli rządu. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj twierdzi, że projekt niewystarczająco uzasadnai konieczność poszerzenia uprawnień fiskusa. Negatywną ocenę wystawia też kancelaria premiera oraz Rządowe Centrum Legislacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Szybciej dostaną dane właściciela konta W połowie czerwca ma zostać pilotażowo uruchomiona usługa, która pozwoli prokuraturze elektronicznie pytać banki o konta osób podejrzewanych o przestępstwa.
Rewolucja w bankach. Ujawnią tajemnicę Austria była ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie zgadzał się na automatyczną wymianę informacji o klientach banków.
Luksemburg złagodzi tajemnice bankowe Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker potwierdził, że jego kraj jest gotów do przystąpienia 1 stycznia 2015 roku do automatycznej wymiany danych bankowych między krajami UE.
Tagi: tajemnica bankowa, jacek rostowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz