Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Takiej emigracji jeszcze nie było. Wyjeżdżają do Afryki

0
Podziel się

Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat.

Takiej emigracji jeszcze nie było. Wyjeżdżają do Afryki
(freddie boy/CC/Flickr)
bDXTPQFx

Coraz więcej Portugalczyków wyjeżdża do pracy za granicę. Poza ojczyzną żyje już ponad 5 mln obywateli, czyli niemal połowa wszystkich mieszkańców kraju - wynika z danych Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie (INE).

Według INE, dramatyczny wzrost emigracji zarobkowej nastąpił w 2010 roku._ - W ubiegłym roku odnotowano 41-procentowy wzrost liczby osób udających się do pracy za granicę. To największa dynamika w ciągu ostatniej dekady _ - poinformował przedstawiciel instytutu.

Rekordowej fali emigracji eksperci spodziewają się w tym roku. _ - Chociaż dokładne dane dotyczące migracji pojawią się dopiero na początku przyszłego roku, pewne jest, że rok 2011 przyniesie największą falę wyjazdów zarobkowych w historii Portugalii _ - poinformowała telewizja TVI. Według różnych źródeł, w ciągu trzech kwartałów tego roku z Portugalii wyjechało za chlebem od 25 do 40 tys. osób.

bDXTPQFz

_ - Trudno szukać w przeszłości podobnego natężenia emigracji. Zmieniają się również kierunki wyjazdów. Poza Szwajcarią i Francją, do której od lat udają się Portugalczycy, znacznie wzrosła liczba osób wyjeżdżających do Angoli _ - powiedział sekretarz stanu ds. wspólnot portugalskich Jose Cesario. Ten kraj stał się głównym celem współczesnej portugalskiej emigracji - dodał sekretarz stanu.

Wśród Portugalczyków udających do Afryki przeważają osoby dobrze wykształcone, w wieku od 30 do 40 lat. _ - Wśród emigrantów niemało jest też bezrobotnych 40- i 50-latków, których doświadczenie i wiedza są niezwykle cenne w Angoli _ - wyjaśnił Cesario.

Kryzys i rosnące w Portugalii bezrobocie zmusza też imigrantów do powrotu do ich rodzinnych stron. Według lizbońskiego instytutu Obserwatorium Imigracji, w 2011 roku nasiliła się liczba Brazylijczyków i Angolczyków opuszczających Portugalię.

_ - Wskaźniki bezrobocia w obu tych krajach są niższe niż w Portugalii, nic więc dziwnego, że decydują się oni na powrót do domu. W tym roku wniosek o finansowe wsparcie powrotu do rodzinnego kraju złożyło prawie 2 tys. osób _ - poinformował Roberto Carneiro z Obserwatorium Imigracji.

bDXTPQFF

Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat. Bez zatrudnienia pozostaje już 12,5 procent osób zdolnych do pracy. Największe jest bezrobocie wśród osób w wieku 18-24 lat. W tej grupie bezrobotni stanowią ponad 27 procent. Co drugi młody Portugalczyk przyznaje, że wśród jego _ życiowych marzeń _ jest emigracja.

O kryzysie w Portugalii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalczycy;sprzedaja;wies;za;7;mln;euro,14,0,976910.html) Sprzedają całą wieś za siedem milionów euro Wyludniona wieś Pereiro w portugalskim regionie Alentejo została wystawiona na sprzedaż.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t196487.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jak;naprawde;przebiegaly;strajki;w;portugalii,32,0,975904.html) Jaka jest prawda o strajkach w Portugalii? Zdaniem władz, udział pracowników w proteście był znacznie mniejszy niż twierdzą związkowcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fitch;obnizyl;rating;portugalii,58,0,975162.html) Fitch w natarciu. Kolejna obniżka ratingu Agencja tłumaczy swoją decyzję bardzo złą kondycją gospodarki tego kraju.
bDXTPQGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)