Notowania

wojna w afganistanie
30.04.2011 09:30

Talibowie ruszają z wiosenną ofensywą

Celem ich ataków są zagraniczne wojska, a także afgańskie siły bezpieczeństwa i przedstawiciele władz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Talibowie ogłosili w Afganistanie początek wiosennej ofensywy, deklarując, że celem ich ataków są zagraniczne wojska, a także afgańskie siły bezpieczeństwa i przedstawiciele władz.

W oświadczeniu ostrzegli afgańskich cywilów, aby trzymali się z daleka od publicznych zgromadzeń, baz wojskowych i konwojów, a także od siedzib władz, gdyż na te cele będą przeprowadzali ataki.

Pentagon ogłosił wczoraj raport dla Kongresu na temat sytuacji w Afganistanie. Przedstawia on sukcesy w walce z talibami, lecz również trudne wyzwania stojące przed siłami USA i międzynarodowej koalicji. Według autorów raportu, wojska USA i NATO dokonały namacalnego postępu, stwarzając korzystniejsze warunki do przekazania ochrony bezpieczeństwa niektórych regionów Afganistanu siłom rządowym w lipcu, zgodnie z zapowiedziami prezydenta Baracka Obamy.

W raporcie stwierdzono, że skala przemocy w Afganistanie wzrosła od jesieni ub. roku: odnotowano więcej ataków na siły koalicji i zamachów bombowych, ale można to przypisać zwiększeniu liczby wojsk USA i nasileniu walk z talibami.

Pentagon przewiduje też dalsze nasilenie walk w najbliższych miesiącach. Będą trudne walki i duże straty, gdyż nieprzyjaciel będzie próbował odzyskać inicjatywę i ponownie zająć kluczowe obszary kraju stracone w minionych sześciu miesiącach - czytamy w raporcie.

USA wysłały w zeszłym roku dodatkowych 30 tysięcy żołnierzy do Afganistanu, ale od lipca br., zgodnie z zapowiedzią Obamy, ma się rozpocząć wycofywanie wojsk.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t89997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;afganistanie;jeszcze;sie;nasila,187,0,820667.html) Walki w Afganistanie jeszcze się nasilą Pentagon chwali się sukcesami, ale przyznaje, że liczba ataków ze strony talibów rośnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97534.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afganistan;500;wiezniow;ucieklo;przez;tunel,48,0,817712.html) Afganistan: 500 więźniów uciekło przez tunel Około 100 z nich to talibscy dowódcy, a większość pozostałych - bojownicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zginal;wazny;przywodca;al-kaidy,170,0,818090.html) Zginął ważny przywódca Al-Kaidy Dowództwo NATO w Afganistanie poinformowało, że w nalocie zginął Saudyjczyk Abu Hafs Al-Nadżdi, który był poszukiwany od czterech lat.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz