Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tarcza antyrakietowa. Propozycje Amerykanów nie cieszą Rosji

0
Podziel się:

- W kwestii obrony przeciwrakietowej postępu nie ma - oświadczył doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow.

Tarcza antyrakietowa. Propozycje Amerykanów nie cieszą Rosji
(redstone.army.mil/Wikipedia)
bESnAXxN

Rosji nie ucieszyły propozycje amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w sprawie obrony przeciwrakietowej, istota rzeczy pozostaje ta sama - powiedział dziennikarzom doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow.

W kwestii obrony przeciwrakietowej postępu nie ma - oświadczył Uszakow i dodał, że zawarte w posłaniu Obamy propozycje są zgodne z tymi, o których wspominał minister obrony Chuck Hagel.

- _ Istota rzeczy pozostaje ta sama _ - powiedział Uszakow. Zaznaczył, że rosyjscy specjaliści będą starannie studiować te propozycje.

bESnAXxP

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon przywiózł w tym tygodniu do Moskwy z Waszyngtonu przesłanie zawierające propozycje dotyczące pogłębienia kontaktów. W przesłaniu były propozycje rozwoju stosunków gospodarczych, zostały też poruszone kwestie współpracy wojskowo-technicznej, w tym obrona przeciwrakietowa i problematyka nuklearna - piszą rosyjskie media.

Szef Pentagonu Chuck Hagel ogłosił 15 marca, że Stany Zjednoczone zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej, toteż zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu tarczy, czyli rozmieszczenia w Europie (nieistniejących jeszcze) przeciwrakiet SM-3 block IIB, i przesuwają środki na inne cele. Rakiety te miały być zainstalowane m.in. w Polsce.

Plany stworzenia przez USA w Europie systemu obrony przeciwrakietowej to jedna z przyczyn napięć w stosunkach amerykańsko-rosyjskich; Waszyngton - mimo sugestii Moskwy - odmawia przedłożenia gwarancji prawnych, że tarcza anatyrakietowa nie jest wymierzona przeciwko Rosji. Inne punkty sporne to Syria, a także prawa człowieka w Rosji i to, co krytycy Putina nazywają rozprawą Kremla z myślącymi inaczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Europejska tarcza. Rosja domaga się... Moskwa zaproponowała Waszyngtonowi wznowienie konsultacji.
Szef MON z sekretarzem obrony USA m.in. o obronie przeciwrakietowej Jak podał rzecznik MON Jacek Sońta, w piątek wieczorem Hagel zatelefonował do Siemoniaka, a tematem rozmowy była m.in. obrona przed rakietami.
Moskwa ubolewa, że wie o tarczy z mediów Chodzi o zmiany w amerykańskim projekcie tarczy antyrakietowej.
bESnAXyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)