Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Team Coaching – czym jest?

0
Podziel się:

Team coaching w biznesie jest pojęciem mniej zrozumiałym od szkolenia czy coachingu 1 na 1. W celu rozwoju pracowników firmy wykorzystują głównie szkolenia uzupełnione coachingiem dla wyższej kadry. Dlaczego nie łączymy tych dwóch podejść? Co jest kluczem rozwoju zespołu? Nasze doświadczenie pokazuje, że team-coaching może być, w wielu przypadkach, najskuteczniejszym rozwiązaniem problemów rozwojowych zespołów oraz poprawy ich wyników.

Dlaczego? Odpowiedź leży w koncentracji na najważniejszym, czyli ciągłym odnajdywaniu gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy i jak tam dotrzeć, jak również dokonywaniu korekt w obranym kursie. Nazwałbym to strategicznym kierowaniem zmianami albo przyszłością. Na to nie ma miejsca w szkoleniach, które koncentrują się na wybranych tematach i stosowaniu wcześniej wybranych metod. Ma to miejsce w coachingu indywidualnym ale dotyczy tylko coachowanej osoby, która zwykle nie dzieli się swoimi celami, odkryciami i rezultatami i innymi członkami zespołu. Jej strategia i metody pozostają tajemnicą, często używaną w celu wspięcia się na jeszcze wyższe szczeble kariery oraz konkurowania z innymi... zamiast współpracy z zespołem.

Wiemy dobrze, że o sukcesie organizacji decydują zespoły; że od ich poziomu komunikacji i współpracy zależą wyniki biznesowe. Dlaczego więc, w obszarze najważniejszym, czyli strategii, koncentrujemy się na pracy indywidualnej? Dlaczego boimy się zebrania całości zespołu i zgrania kierunków indywidualnego i zespołowego rozwoju? Dlaczego tak mało dzielimy się doświadczeniami i udzielamy sobie feedbacku? Jasne, są przyczyny kulturowe i inne; jasne, jest to znacznie trudniejsze niż zorganizowanie imprezy integracyjnej lub ciekawego szkolenia.

A może wiemy, że to jest potrzebne, ale nie wiemy jednak jak to zrobić, bo nie mamy takiegoj doświadczenia ani odpowiedniej technologii. Team coaching jest odważną technologią, która na powyższe potrzeby odpowiada i to (pod opieką doświadczonego team-coacha)zadziwiająco skutecznie. Oczywiście, idealnie by było, aby sam szef był głównym team-coachem dla swojego zespołu. Najczęściej jednak tak nie jest. Profesjonalny team-coach dostrzega niewidoczne procesy w zespole, obiektywnie wspiera team w osiągnięciu założonych celów i przypomina o „miękkich” ale kluczowych zadaniach. Dzięki temu zespół może zadziwiająco sprawnie pokonywać wewnętrzne problemy, uczyć się i poprawiać wyniki.

Jeśli pracujemy razem to może warto uczyć się razem, razem pokonywać trudności rozwojowe i razem kierować przyszłością. Jeśli nie potrafimy uczyć się razem, to wątpię, że będziemy razem skutecznie pracować. Sam Peter Drucker twierdzi, że już nie strategia jest najważniejsza, ale wspólne uczenie się przy „ciągłym dopracowywaniu strategii”. To właśnie jest sednem team coachingu. Jeśli szef nie ma umiejętności profesjonalnego coacha, to powinien poprosić o taką pomoc. Z czasem on sam jak i jego zespół będzie w stanie robić to samodzielnie, jedynie uciekając się do pomocy w sytuacji kryzysu lub poważnego wyzwania.

Z pozdrowieniami,

Jacek Skrzypczyński

Leadership & team coach

AdventureforThought.com

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)