Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Teresa Czerwińska liczy na miłą niespodziankę? W budżecie nie ma nic o pieniądzach z NBP

49
Podziel się:

Przyjęty przez rząd projekt przyszłorocznego budżetu nie przewiduje wypłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego. Ten niejednokrotnie "ratował" państwowe finanse. Np. w drugim roku wypłacania świadczenia 500+.

Minister finansów propouje bardzo ostrożny projekt budżetu
Minister finansów propouje bardzo ostrożny projekt budżetu (Robert Ostrowski)
bEUpsHyt

"W 2019 r. NBP nie przewiduje wypłaty z zysku za 2018r." – zapisano w uzasadnieniu do projektu przyszłorocznego budżetu, choć od razu zaznaczono, że wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego jest obciążony "dużą niepewnością".

Brak wpisu dot. wypłaty środków z zysku NBP do projektu budżetu charakteryzuje ostrożne podejście do tematu. Także wpisanie prognozowanego wzrostu PKB w 2019 r. na poziomie 3,8 proc. jest efektem podejścia ostrożnego i konserwatywnego. Wystarczy przypomnieć, że ten rok zamknie się o wiele lepiej niż zakładano, bo zdaniem niektórych ekspertów możliwy będzie wynik na poziomie pięcioprocentowego wzrostu.

O tym, że na zysk z NBP urzędnicy raczej mogą liczyć, świadczą przykłady poprzednich lat. W 2017 r. budżet zasiliło 8,74 mld zł (wobec planowanych 627 mln zł – red.), dzięki temu że zysk banku wyniósł 9,2 mld zł (zgodnie z przepisami 95 proc. zysku trafia do państwa – red.). Poprzednim rekordowym wynikiem było 8,6 mld zł w 2011 r. i 8,275 mld zł w 2015 r.

bEUpsHyv

Zobacz, co ekspert sądzi o projekcie budżetu:

Jeśli w przyszłym roku pojawi się podobny nieoczekiwany "plus” można się spodziewać niższego niż planowanego deficytu budżetowego, który oszacowano na 21 mld zł. Dla porównania w tym roku zaplanowano, że wyniesie on 41 mld zł, ale wszystko wskazuje na to, że nieznacznie przekroczy 28 mld zł.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowano także, że łączny deficyt sektora rządowego i samorządowego osiągnie 1,9 proc. PKB i wyniesie 42,3 mld zł. Tym samym będzie niższy niż zapisany w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej 3 proc.

Z kolei łączny dług EDP wyniesie 1093,4 mld zł, czyli będzie nominalnie wyższy od tegorocznego (1036 mld zł – red.), ale w relacji do PKB już o 0,3 pp. niższy. Także dług PDP będzie zachowywał się w ten sam sposób i procentowo w 2019 r. wyniesie 46,7 proc. w relacji do PKB.

bEUpsHyB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEUpsHyW
wiadomości
KOMENTARZE
(49)
bbb
3 lata temu
Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.
@tommek@
3 lata temu
Co nie znaczy oczywiście że zniknie rąbanie nas przez banki.
olo
3 lata temu
Kreatywna księgowość za PRL była często wykorzystywana więc aby nie umoczyć w Unii pan premier się na tym zna, niezłej kasy się dorobił na BZWBK
bEUpsHyX
PIS to socjal...
3 lata temu
Polska szykuje sie do mega inflacji spowodowej brakiem wsprcia dla przedsiebiorcow i rozwojem socjalizmu
anty
3 lata temu
Trzeba na wieczne premie dla pis iorów
...
Następna strona