Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Zysk NBP będzie rekordowy. Budżet uratowany?

360
Podziel się:

Aż 9 mld zł miał zarobić w zeszłym roku Narodowy Bank Polski. Takie nieoficjalne informacje publikuje "Puls Biznesu". Jeśli byłaby to prawda, to budżet państwa nie powinien mieć problemu z wypłatą 500+.

Zysk NBP będzie rekordowy. Budżet uratowany?
(NBP, materiały prasowe)

"Z naszych źródeł zbliżonych do banku centralnego wynika, że ubiegły rok zamknął się zyskiem rzędu 9 mld zł. To oznacza, że do budżetu państwa popłynie rekordowa dywidenda. (...) Najpierw jednak sprawozdanie finansowe NBP musi przyjąć RPP, a na koniec zatwierdzić rząd. Dopiero wtedy przelew z banku centralnego stanie się faktem, zazwyczaj dochodzi do niego najpóźniej w lipcu" - czytamy w gazecie.

W grudniu ub.r. "PB" podał, powołując się na nieoficjalne źródło z banku centralnego, że NBP liczy na uzyskanie rekordowego zysku w tym roku, ze względu na sytuację panującą na rynku walutowym.

Wcześniej podczas konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) prezes NBP Adam Glapiński odmówił oszacowania wysokości tegorocznego zysku banku centralnego. Powiedział jedynie, że zarząd monitoruje kształtowanie się zysku.

Do tej pory dla NBP najlepszy był 2011 r., gdy zysk sięgnął 8,6 mld zł. Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8 275,78 mln zł. Zgodnie z ustawą, 95 proc. tej kwoty zostało przekazane do budżetu państwa.

Jak wynika z projektu budżetu, wpłata z zysku NBP uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. to 627,57 mln zł. Oznacza to, że minister finansów dostanie dość nieoczekiwanie dodatkowe 8 mld zł. To jedna trzecia kwoty potrzebnej do wypłaty 500+.

Dotąd wielu ekonomistów twierdziło, że budżet państwa może mieć spore problemy w 2017 roku. Powodem miał być wzrost wypłat na świadczenia społeczne. Argumentowano, że program 500+ nie był zbyt problematyczny dla finansów publicznych w 2016 roku, bo sfinansowano go właśnie z zysku z NBP za 2015 rok oraz aukcji na częstotliwości LTE.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(360)
Jarek
6 lat temu
Jakaś nieprawidłowość się tu wkradł. Wyżej piszecie że 95% zysków NBP przekazywane jest do budżetu państwa a poniżej pisze że z 9 mld tylko 627.57 mln zł. "Jak wynika z projektu budżetu, wpłata z zysku NBP uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2017 (r. to 627,57 mln zł. Oznacza to, że minister finansów dostanie dość nieoczekiwanie dodatkowe 8 mld zł" To jak to jest? Błąd pisowni?
lolo
6 lat temu
A tak się biedaki martwili skąd wezmie PIS na 500+ . Uczyć się schetyniaki
bankier
6 lat temu
no prosze,nima zlodzieji i zysk jest.
wanda
6 lat temu
A osoby pobierające najniższe świadczenia rentowe i renty socjalne nie dostaną dodatku co obiecali więc zabrali wiadomo komu. Żałosne.
ja
6 lat temu
Politycy wszystkich opcji (nie tylko w Polsce) zadłużali swoje kraje. Rozdawnictwo pomaga wygrywać wybory, a zaciskanie pasa nie jest popularne. Żeby jednak zwykły obywatel żył godnie i bezpiecznie finansowo, głównie sam musi o to zadbać. Do tego potrzebna jest edukacja zawodowa i minimum edukacji finansowej, by w coś głupiego nie wdepnąć i nie trwonić pieniędzy. Stąd pomysł na książkę "Emeryt.ura nie jest Ci potrzbna" żeby ludzi zachęcić do dbania o własne finanse, bo przyjdzie czas, gdy trzeba będzie przejść na emeryturę i oby ten państwowy zasiłek nie był wszystkim, co mamy.
...
Następna strona