Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terminal LNG: pierwszy gazowiec w gazoporcie prawdopodobnie jesienią

0
Podziel się:

Pierwszy gazowiec ze skroplonym gazem zostanie odprawiony w budowanym w Świnoujściu terminalu LNG prawdopodobnie jesienią tego roku.

Terminal LNG: pierwszy gazowiec w gazoporcie prawdopodobnie jesienią
(Marcin Bielecki/PAP)

Pierwszy gazowiec ze skroplonym gazem zostanie odprawiony w budowanym w Świnoujściu terminalu LNG prawdopodobnie jesienią tego roku - zapowiedział w środę w Szczecinie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Jak powiedział Piechociński, p.o. prezesa Polskiego LNG Jan Chadam kończy już rozmowy z włoskim wykonawcą inwestycji. "Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego, to na pewno w tym roku, być może w okolicach rozpoczęcia roku akademickiego odprawimy wreszcie pierwszy gazowiec" - powiedział Piechociński.

Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły związane z datą uruchomienia gazoportu powiedział, że wokół kontraktów gazowych i szczegółowych dyskusji o nich powinno być więcej dyskrecji.

Zgodnie z deklaracjami wykonawców, na czele z włoską firmą Saipem, w tym roku do terminalu dostarczona zostanie pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego - powiedział PAP Maciej Mazur z Polskiego LNG.

- Podanie konkretnych dat związanych z zawinięciem pierwszego z metanowców jest uwarunkowane zakończeniem negocjacji handlowych prowadzonych pomiędzy inwestorem - spółką Polskie LNG, a konsorcjum realizującym świnoujską inwestycję - dodał Mazur. Stan zaawansowania inwestycji, według raportu wykonawcy wyniósł na koniec maja br. 97,5 proc.

Piechociński otworzył w Szczecinie 3. Międzynarodowy Kongres Morski poświęcony szeroko rozumianej gospodarce morskiej.

Minister podczas wykładu inauguracyjnego powiedział, że przed gospodarką morską i transportem morskim czekają nowe wyzwania związane z przyjęciem porozumienia o wolnym handlu i inwestycjach między UE a Stanami Zjednoczonymi (TTIP).

- Stworzy to gigantyczną megastrefę na nowo zawracającą zaangażowanie UE do zachodnich portów - powiedział Piechociński. - My nad polskim Bałtykiem traktujemy to, jako wyzwanie - dodał. - Mamy więc trzy, cztery najdalej pięć lat, aby odpowiedzieć swoim skutecznym działaniem, aby nie nastąpiła powtórna marginalizacja morza Bałtyckiego, która miała miejsce w epoce zimnej wojny - zaznaczył.

Z kolei minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak zwróciła uwagę, że w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 przeznaczono ponad 750 mln euro na inwestycje związane z gospodarką morską.

- W obecnej perspektywie te środki będą zwiększone. Kładziemy bardzo duży nacisk na powiązanie infrastruktury morskiej z infrastrukturą lądową, otwarcie dróg transportowych i dostępność portów morskich - dodała Wasiak.

W trzydniowym spotkaniu poświęconym gospodarce morskiej bierze udział około tysiąca osób, wśród nich są przedstawiciele kilkuset firm i instytucji z Europy, a także Stanów Zjednoczonych i Chin. Poruszone zostaną m.in. kwestie związane z inteligentnymi specjalizacjami morskimi i rewitalizacją gospodarczą terenów nadwodnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazoport nie tak szybko. Do akcji wchodzą służby Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapewnia, że budowa terminalu jest _ bardzo bliska końca _, ale dokładnej daty nie podaje.
Gazoport w Świnoujściu. Wkroczy Algieria? - _ Złożyłem Algierii ofertę wykorzystania terminala LNG w Świnoujściu _ - powiedział w środę minister gospodarki Janusz Piechociński.
Resort chciał utajnić krytyczny raport NIK Gazoport w Świnoujściu nie został oddany do użytku ani do końca czerwca ubiegłego roku, jak początkowo zakładano, ani do końca 2014 roku, co zapisano w aneksie do umowy.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)