Notowania

orzeczenie
17.01.2001 18:41

TK uznał, że opodatkowanie lombardów jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że opodatkowanie działalności lombardów podatkiem VAT i opłatą skarbową oraz zwolnienie z tych opłat banków w zakresie takiej działalności jest zgodne z Konstytucją RP.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zróżnicowanie takie wprowadza ustawa o podatku od towarów i usług VAT.

Sędziowie Trybunału stwierdzili, że odmienne zasady opodatkowania banków i lombardów wynikają z innego zakresu świadczenia usług o charakterze lombardowym.

Trybunał uznał, że banki działają na podstawie ustawy Prawo bankowe i zabezpieczeniem kredytów przez nie udzielanych jest wpis do bankowego zastawu rejestrowego.

Natomiast lombardy działają na podstawie zasad prowadzenia działalności gospodarczej i udzielają pożyczek na podstawie przepisów prawa cywilnego. Jako zabezpieczenie zaś stosują m.in. tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie czy pełnomocnictwo do sprzedaży.

Są to więc, według sędziów Trybunału Konstytucyjnego, podmioty o innym charakterze prawnym, innym zakresie działania i nie mogą być uznane za takie same.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów wniósł do TK Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, chodzi o taką samą działalność i zwolnienie niektórych podmiotów z płacenia podatków jest niezgodne z zasadami demokratycznego państwa prawa oraz równości i zakazu dyskryminacji.

Tagi: orzeczenie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz