Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Protesty uliczne przeciwko wygranej Trumpa

3
Podziel się:
Protesty uliczne przeciwko wygranej Trumpa
(Associated Press)
bEKmeHHF

- Tysiące ludzi wyszły na ulice amerykańskich miast w nocy ze środy na czwartek w proteście przeciwko zwycięstwu Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Pokojowe demonstracje odbywają się w Nowym Jorku, Chicago, Waszyngtonie, Filadelfii, Bostonie, Los Angeles, Richmond, Portland, Atlancie, Austin, Dallas i Kansas City.

Policja nie starała się na ogół blokować marszów protestacyjnych. W Nowym Jorku nie dopuszczała tylko demonstrantów w pobliże Trump Tower, wieżowca przy 5 Alei należącego do prezydenta-elekta.

bEKmeHHH

"To nie mój prezydent", "Czas się zbuntować" i "Love Trumps Hate (Miłość pokona nienawiść) - głosiły banery i transparenty wznoszone na ulicach. Wśród demonstrantów dominują młodzi przedstawiciele mniejszości rasowo-etnicznych: Latynosi i Afroamerykanie.

Protestujący przypominają, że w czasie swej kampanii wyborczej Trump zapowiadał budowę muru na południowej granicy, nazywał nielegalnych imigrantów z Meksyku "gwałcicielami i handlarzami narkotyków" i wzywał do zakazu wjazdu muzułmanów do USA. Uzyskał też poparcie jawnie rasistowskich organizacji i ugrupowań, takich jak Ku-Klux-Klan.

Demonstracje rozpoczęły się, chociaż wcześniej tego samego dnia Hillary Clinton pogratulowała Trumpowi wygranej i wezwała swoich wyborców, aby uznali wynik demokratycznych wyborów. Z podobnym apelem wystąpił też prezydent Barack Obama.

Protestujący twierdzą jednak, że nie godzą się na przegraną Clinton, gdyż zdobyła ona nieco więcej głosów bezpośrednich niż jej republikański rywal. Trump uzyskał jednak więcej głosów elektorskich, które według amerykańskiej ordynacji decydują o wyniku wyborów.

bEKmeHHN

Sytuacja gdy jeden z kandydatów wygrał głosami elektorskimi, a drugi zdobył więcej głosów bezpośrednich, zdarzyła się dopiero po raz trzeci w historii USA - ostatnio w wyborach w 2000 r.

bEKmeHIi
wybory
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
STARY POLAK
5 lata temu
Ta platforma zasmrodziła nawet USA
Timeo Danaos
5 lata temu
Protestują ci co się nie załapali. Cóż, Madonna Ciccone się nie postarała. Albo symulowała poparcie.
POlak
5 lata temu
Tak jak przewidziałem , Będą POwstawać w USA KOD-y ,różnego rodzaju manifestacje podobne do polskich , ale tam w przeciwieństwie do PiS-u , Trump rozprawi się szybko z ludzmi którzy myślą ze stanowiska mają dożywotnio !!!
bEKmeHIj