Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
miedź
26.03.2018 15:24

Trump uderzy cłami pośrednio w KGHM. Akcje najtańsze od półtora roku

Akcje miedziowego kombinatu spadły w poniedziałek o prawie 5 proc. Przy dobrej koniunkturze o zyski było trudno, a teraz trzeba będzie się zmierzyć ze spadkami kursu miedzi. Ta jest najtańsza od listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NICHOLAS KAMM/AFP)
Decyzje o cłach na chińskie produkty uderzą w dostawców chińskich fabryk, w tym KGHM.

Akcje KGHM spadły w poniedziałek przed godziną 15:00 o ponad 5 proc., schodząc nawet do poziomu 86,32 zł, najniższego od grudnia 2016 roku.

Za czwarty kwartał spółka raportowała dwa tygodnie temu straty i to już działa negatywnie na kurs spółki. Mimo dobrych cen miedzi wynik był na minusie 87 mln zł. Ale to nie straty zadecydowały o poniedziałkowych ostrych spadkach akcji KGHM na giełdzie. Powodem były decyzje za oceanem.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek memorandum, które może nałożyć na chińskie towary cła w wysokości nawet 60 mld dol. A do Chin KGHM kieruje poważną część swojej sprzedaży. W ub.r. eksport miedzi z Polski do Chin wyniósł 2,3 mld zł.

Zobacz też: W Chinach liczą się szczegóły. Różnicę robi nawet opakowanie

Jeśli Chiny nie sprzedadzą części swoich produktów, to i polska miedź będzie do Państwa Środka trafiać w mniejszych ilościach. W ten sposób Trump uderzył pośrednio w KGHM.

Choć doniesienia, że dalsze rozmowy między USA a Chinami są prowadzone już w lepszym klimacie i być może dostęp Stanów Zjednoczonych do chińskiego rynku będzie rósł, to nie uspokoiło jednak rynku. Wciąż są obawy o potencjalną wojnę handlową. W konsekwencji popyt na metale może spaść.

Kurs miedzi na giełdzie w Londynie zszedł w poniedziałek poniżej 6,6 tys. dol. za tonę, czyli jest najniższy od grudnia ub. roku. W marcu spadł już o 5,1 proc. i jest to trzeci miesiąc z rzędu na minusie.

Co więcej, poważnie wzrosły zapasy miedzi w Londynie. Według danych z magazynów LME poszły w górę o 35 tys. ton do 352,8 tys. ton i są największe od września 2016 r. Od początku roku prawie się podwoiły.

Dodatkowo przyszły z Chin dane o imporcie miedzi. Ten spadł o 1,8 proc. rok do roku do 229,6 tys. ton.

Tagi: miedź, kgh, ceny miedzi, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2018

heheza PO ukradło się 16 mld zł, a teraz narracja, że problemem jest Trump.. PR? kto wam uwierzy?

27-03-2018

!@#$%^&*(Skoro KGHM ma straty to znaczy że zatrudnia za duzo darmozjadów za biurkami płacąc im ogromne wynagrodzenia-logiczne!!!

26-03-2018

HeheJeszcze nie ma cła a już kghm ledwo przędzie...

Rozwiń komentarze (15)