Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trwa wyścig z czasem ws. delegowania pracowników

0
Podziel się:

Polska wezwała Komisję Europejską, by wycofała się z propozycji dotyczących delegowania pracowników, Bruksela na razie nie zamierza ustąpić. Trwa wyścig z czasem tych, którzy chcą odrzucić propozycje regulujące wysyłanie pracowników do innych krajów. W przyszłym roku przeciwnikom może zabraknąć głosów, by zablokować plany Komisji.

Trwa wyścig z czasem ws. delegowania pracowników
(Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
bEJLGJHF

Bruksela zaproponowała częściowe zrównanie płac osób wysyłanych do pracy za granicę z pracownikami lokalnymi. To sprawi, że firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, które obecnie oferują tańsze usługi, przestaną być konkurencyjne. - Polskie firmy stracą. To dla mnie wystarczy, żeby walczyć o ten temat. Powinniśmy ostro działać - mówił podczas niedawnej wizyty w Brukseli wicepremier Mateusz Morawiecki, który wezwał Komisję do wycofania się z propozycji. Podkreślał też, że te zmiany osłabią swobodę świadczenia usług w Unii.

Podobnego zdania jest europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która w Parlamencie Europejskim zajmuje się delegowanymi pracownikami. - Komisja powinna się wycofać. Ta dyrektywa konfliktuje państwa Europy Wschodniej z Europy Zachodniej - mówiła europosłanka PO.

Polska zmontowała koalicję 11 niezadowolonych krajów, a to daje obecnie mniejszość blokującą w systemie nicejskim podejmowania decyzji. Będzie on jednak obowiązywał tylko do marca przyszłego roku, bo wtedy wejdzie w życie system podwójnej większości i głosów do zablokowania zabranie.

bEJLGJHH

Na razie prace utknęły, bo Bruksela przygotowuje odpowiedź na zarzuty 11 krajów. Trwa więc wyścig z czasem i na Komisję wywierana jest presja, by nie zwlekała z odpowiedzią.

bEJLGJIi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)