Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał konstytucyjny
15.07.2013 11:47

Trybunał Konstytucyjny bada czy rząd mógł podwyższyć składkę rentową

1 lutego ubiegłego roku składka finansowana przez pracodawców wzrosła z 4,5 do 6,5 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Wniosek złożyła grupa posłów PiS. 1 lutego ubiegłego roku składka finansowana przez pracodawców wzrosła z 4,5 do 6,5 procent. Opłacana łącznie przez pracodawcę i ubezpieczonego wzrosła z 6 do 8 procent.

Projekt takiej zmiany rząd złożył do Sejmu jako pilny. Posłowie PiS argumentują, że rząd owszem ma takie możliwości, ale nie dotyczy to projektów ustaw podatkowych.

Według nich natomiast ustawa dotycząca składek wpłacanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest ustawą podatkową, gdyż. jak zaznaczył poseł Andrzej Duda, bez wątpienia jest daniną publiczną. - _ Zostało to dokonane w ostatniej chwili w trybie pilnym, który jest dopuszczalny tylko dla wniosków składanych przez radę ministrów, w przypadku jeżeli jest to umotywowane i nie może obejmować projektów ustaw podatkowych. Tymczasem nie ma wątpliwości, że podwyższenie składki rentowej jest to podwyższenie daniny publicznej i jest to jedna z podstaw zaskarżenia. _

Posłowie podkreślają, że ustawa złożona została do Sejmu 16 grudnia 2011 roku a zaczęła obowiązywać już od 1 lutego roku następnego. -_ Tutaj wywodzimy, że doszło do naruszenia zasady demokratycznego państwa prawnego, a ściślej mówiąc, że doszło do naruszenia zasady zaufania obywateli wobec państwa. Doszło do naruszenia interesów w toku, bo przedsiębiorcy nie byli przygotowania, nie zapowiadano oficjalnie wcześniej takiej zmiany, a ona ich dotknęła. _Według rządu powrót do poprzedniej wysokości składki groziłby poważnymi skutkami dla budżetu.

Czytaj więcej w Money.pl
ZUS wyśle ten list do 19 milionów Polaków Około 19 mln Polaków dostanie informację o stanie swojego konta w ZUS i prognozowanej wysokości przyszłej emerytury.
Czy masz szansę na wyższą emeryturę? Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
"OFE nie powinno tyle na nas zarabiać" Po 12 latach istnienia, pobierane przez Fundusze opłaty powinny być zdecydowanie niższe niż obecnie.
Tagi: trybunał konstytucyjny, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz