Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję. Będziemy teraz mniej pracować?

0
Podziel się:

Zdaniem Piotra Dudy do tej pory robiono nam psikusy. Teraz Solidarność może uznać tę decyzję za swój sukces.

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję. Będziemy teraz mniej pracować?
(Reporter Poland)

Za święto przypadające w dzień wolny od pracy pracownikowi

przysługuje dzień wolny - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał uznał, ze przepis Kodeksu Pracy wprowadzony półtora roku temu - znoszący odbiór dni wolnych za święta przypadające w weekend - jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał rozpatrywał wniosek Komisji Krajowej _ Solidarności _, która zaskarżyła nowelizację wprowadzającą wolne Święto Trzech Króli i jednocześnie odbierającą pracownikom możliwość odebrania dnia wolnego za święta przypadające w niedzielę

Jak argumentował autor wniosku _ Solidarności _, ekspert prawa pracy Marcin Zieleniecki, przepis narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa i równego traktowania podmiotów podobnych.

Godzi też w istotę prawa pracownika do dni ustawowo wolnych od pracy, ponieważ gdy święto przypada w inny dzień wolny - pracownik traci ten dzień wolny albo dzień świąteczny. Różnie są też traktowani pracownicy pracujący u tego samego pracodawcy w systemie zmianowym, ponieważ pracodawcy mogą wyznaczyć im dzień wolny za przepracowane święto - w dniu, który i tak jest wolny od pracy.

- _ Przy okazji dania święta Trzech Króli zrobiono nam psikusa. Majstrowano przy kodeksie pracy. Dano jeden dzień wolny a stracimy dwa lub nawet trzy dni, w zależności jak przypadną święta _ - tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący _ Solidarności _.

Jak podkreśla przedstawiciel wnioskodawców, dzieje się tak nagminnie - jest to podstawową przyczyną skarg do Państwowej Inspekcji Pracy.

Natomiast poseł PO Jerzy Kozdroń wnioskował w imieniu Sejmu o uznanie, że przepis jest konstytucyjny. Podkreślał, że ustawodawca wyznaczył minimum dni wolnych przysługujących pracownikowi, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by z pracodawcą w układzie zbiorowym uzgodnić, iż dni wolnych będzie więcej.

Poseł Kozdroń podkreślał, że dla ustawodawców ważne było też ograniczenie liczby wolnych dni - ze względu na realnie zagrażające Polsce spowolnienie gospodarcze.

Przedstawicielka prokuratora generalnego Grażyna Grodzińska przychyliła się do argumentu związkowców i wnioskowała o uznanie przepisu za niekonstytucyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Trybunał się rozbudowuje. Za 5 mln złotych Budynek zyska m.in. nowe piętro i zewnętrzną windę. Rozbudowa ma zakończyć się we wrześniu 2013 roku.
Spółdzielnie mieszkaniowe utracą przywileje W wyniku nowelizacji spółdzielnie utracą kilka przywilejów i zmienią się zasady przyznawania hipoteki.
Niemcy i Francja nie kryją satysfakcji. Stabilizacja strefy euro jest coraz bliżej? - _ Dziś Niemcy wysłały mocny sygnał dla Europy i poza nią _ - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)