Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzeba liczyć się z tym, że obniżenie stóp procentowych przez RPP nie wywoła wymarzonego wzrostu gospodarczego.

0
Podziel się:
Trzeba liczyć się z tym, że obniżenie stóp procentowych przez RPP nie wywoła wymarzonego wzrostu gospodarczego.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła ostatnio decyzję o obniżeniu stóp procentowych do najniższego poziomu w historii. Decyzja ta zaskoczyła wielu analityków, którzy spodziewali się obniżki o 25 punktów bazowych. Oznacza to, że RPP zdecydowanie łagodzi politykę monetarną.

Rada tłumaczyła swoją decyzję obniżeniem oczekiwań, co do wysokości inflacji, a także obawami o tempo wzrostu gospodarczego. Wkrótce zatem powinny stanieć kredyty bankowe, ale niestety zapewne spadnie też oprocentowanie lokat bankowych. Drugim ważnym powodem obniżenia stóp procentowych była chęć ratowania słabnącego wzrostu gospodarczego. Rynek jest zdania, że Rada uważnie będzie obserwować kolejne dane makroekonomiczne. Jeśli nie przyniosą one sygnałów przyspieszenia gospodarczego, to RPP w dalszym ciągu będzie obniżała stopy procentowe.

Wielu analityków jest zdania, że decyzja Rady nie przyczyni się do ożywienia gospodarczego. Aby zrozumieć obawy z tym związane warto zastanowić się, dlaczego polska gospodarka w ostatnim czasie zwolniła. Czy powodem tego były wysokie stopy procentowe? Czy raczej niski popyt krajowy? Można też zadać pytanie czy obserwowane spowolnienie nie jest efektem wygaśnięcia euforii związanej z członkostwem w Unii? Czy to wysokie podatki hamują aktywność gospodarczą podmiotów? Kolejnym ważnym aspektem jest wysokie bezrobocie, które może przyczyniać się do pesymizmu konsumentów, ich obaw o przyszłość, a za tym idzie brak inwestycji.

Trzeba liczyć się z tym, że obniżenie stóp procentowych przez RPP nie wywoła wymarzonego wzrostu gospodarczego bez odpowiednich zmian w polityce fiskalnej, czyli bez obniżenia podatków. Obniżka taka możliwa byłaby dopiero po dogłębnej restrukturyzacji finansów państwa (obniżeniu wydatków rządowych). A to będzie już zadaniem nowego Sejmu.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)