Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TTIP to nie tylko kwestia żywności. Teraz Unia chce łatwiejszego dostępu do amerykańskiego gazu

12
Podziel się

Amerykańskie władze nie wykluczają, że w porozumieniu będzie specjalny paragraf dotyczący między innymi eksportu gazu LNG. Zabiegała o to podczas zeszłotygodniowych negocjacji delegacja UE.

TTIP to nie tylko kwestia żywności. Teraz Unia chce łatwiejszego dostępu do amerykańskiego gazu
(Magnascan/Pixabay.com/CCO)
bErgehDV

Wzrasta znaczenie surowców energetycznych w negocjowanej umowie o wolnym handlu między USA i UE. Amerykańskie władze nie wykluczają, że w porozumieniu będzie specjalny paragraf dotyczący między innymi eksportu gazu LNG. Zabiegała o to podczas zeszłotygodniowych negocjacji delegacja UE.

W negocjacjach to Unia Europejska zabiega o zniesienie ograniczeń w handlu surowcami energetycznymi. Chodzi przede wszystkim o ułatwienia w eksporcie gazu LNG z USA. Na ten surowiec liczy przede wszystkim Europa Środkowa, która jest uzależniona od błękitnego paliwa z Rosji.

Negocjatorzy z Komisji Europejskiej w zeszłym tygodniu zwracali na to uwagę. Przypominali, że bez równego dostępu do taniego gazu europejskie firmy chemiczne będą mieć problemy z konkurowaniem z przedsiębiorstwami z USA.

bErgehDX

Brukselscy urzędnicy dodatkowo zaproponowali, by wszystkie dotyczące energii zapisy, dotychczas rozproszone, zebrać w jeden rozdział w powstającej nowej umowie.

Nieoficjalnie, źródła w Departamencie Stanu przyznają, że taki scenariusz jet możliwy. Zaznaczają jednak, że bez umowy TTIP Amerykanie zliberalizowali dostęp do swoich surowców.

Obecnie, aby firma mogła eksportować LNG, musi uzyskać od administracji amerykańskiej specjalną licencję. Dzięki temu w tym roku koncerny energetyczne z USA rozpoczęły wysyłać statkami gaz do Europy.

bErgehEd

Do końca tego tygodnia do hiszpańskiego portu powinien wpłynąć gazowiec "Sestao Knutsen". Będzie to druga dostawa amerykańskiego LNG do Europy. Pierwsza trafiła wiosną do Portugalii.

Polski koncern PGNIG także nie wyklucza, że w przyszłości będzie importował gaz do terminalu w Świnoujściu z USA.

bErgehEy
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(12)
AntyRus
5 lata temu
Ruskie świńskie ryje niech żrą trawę i chleją gaz z ropą.
STOP roSSji
5 lata temu
Ja już dawno uciekłem od tego co ruSSkie. Zrezygnowałem z ogrzewana domu ruSSkim gazem (teraz pompa ciepła) , nie oglądam ruSSkich filmów, nie latam ruSSkim i liniami itd. Tylko ruSSką benzynę muszę zatankować ale to już też niedługo się zmieni !!!
wert
5 lata temu
no moze skonczy sie dyktat niemiec w samochodach- japonskie z USA czekaja- o polowe tansze
bErgehEz
wert
5 lata temu
oj cieniutko skoncza rosjanie ze swoja agresywnoscia
Nikołaj
5 lata temu
Żryjcie to gmowskie amerykańskie sztuczne ścierwo ,,, będziecie mieć dupska jak 50 % amerykanów...