Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja grozi Merkel: "To nie byle jaki kraj"

0
Podziel się

- Mam nadzieję, że Angela Merkel naprawi błąd, który popełniła lub będzie konieczna odpowiedź - zapowiedział turecki minister ds. europejskich.

Turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis
Turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis (egemenbagis.com)
bDaqXDoB

Turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis ostrzegł kanclerz Angelę Merkel przed jakimikolwiek próbami blokowania otwarcia nowego rozdziału negocjacji w sprawie akcesji Turcji do Unii Europejskiej.

_ - Mam nadzieję, że Angela Merkel naprawi błąd, który popełniła lub będzie konieczna odpowiedź _ - powiedział Bagis dziennikarzom. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi kanclerz Merkel krytykującej brutalne tłumienie demonstracji antyrządowych w Turcji.

_ - Turcja nie jest byle jakim krajem _ - dodał, krytycznie komentując jednocześnie _ wyraźną zagrywkę wyborczą _ ze strony Merkel przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Bagis już wczoraj zarzucał Merkel, że wykorzystuje Turcję do celów przedwyborczych i polityki wewnętrznej.

bDaqXDoD

Na początku roku Angela Merkel w Ankarze zaproponowała otwarcie nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych, zastrzegając przy tym, że jest sceptyczna wobec pełnego członkostwa Turcji w UE.

Jednak, według europejskich dyplomatów, Niemcy i Holandia nadal sprzeciwiają się otwarciu tego rozdziału w związku ze zbyt ostrą, ich zdaniem, reakcją władz na protesty w Turcji w ciągu trzech ostatnich tygodni.

ZOBACZ WIDEO Z WYDARZEŃ W TURCJI:

Na środę planowana jest konferencja międzyrządowa, na której ma być dane zielone światło do otwarcia nowego rozdziału; w obecnej sytuacji może ona zostać odłożona - twierdzą dyplomaci.

W piątek do niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwany został ambasador Turcji w Niemczech w związku z krytyką słów Merkel; Ankara zapowiedziała natomiast wezwanie niemieckiego ambasadora.

bDaqXDpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)