Notowania

Turcja ma zapłacić miliony euro zadośćuczynienia

Pieniądze stanowią zadośćuczynienie rodzinom, które ucierpiały podczas inwazji tureckiej na Cypr w 1974 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Turcja ma zapłacić greckim Cypryjczykom dziewięćdziesiąt milionów euro, orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Pieniądze stanowią zadośćuczynienie rodzinom, które ucierpiały podczas inwazji tureckiej na Cypr w 1974 roku.

Trybunał Praw Człowieka już w 2001 roku w wyroku, w związku ze skargą Cypru przeciwko Turcji, stwierdził wielokrotne naruszenie przez Turcję Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Orzeczenie dotyczyło zdarzeń podczas wojskowej inwazji i doprowadzenia do podziału wyspy. Pomimo stwierdzenia naruszeń, Trybunał stwierdził wtedy, że nie jest gotowy do orzeczenia wysokości zadośćuczynienia poszkodowanym. Cypr, nie widząc rozwiązania, zwrócił się w tej sprawie do Wielkiej Izby Trybunału.

Obecny wyrok jest ostateczny. Zaleca Turcji wypłacenie 30 milionów euro zadośćuczynienia rodzinom, których najbliższe osoby, zostały uprowadzone, po czym zaginęły oraz 60 milionów euro dla cypryjskich Greków, którzy mieszkają w enklawach na półwyspie Karpas, okupowanym przez Turcję.

Przyznane sumy otrzymać ma ponad 1450 rodzin. Zdaniem Trybunału, rozdziału pieniędzy, dokonać mają cypryjskie władze, pod kontrolą Komitetu Ministrów Rady Europy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: trybunał praw człowieka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz