Notowania

złoża ropy
01.02.2012 13:39

Turcja nie zastosuje sankcji wobec Iranu

Mają negatywny wpływ na światowe ceny ropy naftowej i gazu ziemnego - argumentuje minister energetyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

*Turcja będzie nadal kupować ropę i gaz ziemny z Iranu, mimo nałożonego na kraj embargo - podał irański kanał Press TV, powołując się na wypowiedź ministra energetyki Tanera Yildiza. *

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister powiedział, że jako kraj sąsiadujący oraz mający więzi handlowe z Iranem, Turcja uważa, że sankcje _ mają negatywny wpływ na światowe ceny ropy naftowej i gazu ziemnego. _

_ - Będziemy kontynuować kupno gazu z Iranu na podstawie naszych kontraktów i nie przewidujemy żadnych zmian w tym zakresie. Co zaś dotyczy ropy, decyzje podejmowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych będą przestrzeganie przez Turcję, a przed ich podjęciem, nie zmienimy naszego stanowiska dotyczącego sektora naftowego Iranu _ - dodał Yildiz.

Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii Europejskiej podczas spotkania, które odbyło się 23 stycznia w Brukseli, zatwierdzili embargo na dostawy ropy naftowej z Iranu. Nowy pakiet sankcji, który przewiduje między innymi wprowadzenie stopniowego zakazu importu irańskiej ropy naftowej i produktów ropopochodnych do Unii Europejskiej, zakłada, że do 1 lipca wszyscy członkowie UE, którzy kupują z Teheranu ropę naftową całkowicie zaprzestaną importu surowca z tego kraju.

Decyzja ta została podjęta zgodnie z dekretem prezydenta Baracka Obamy z dnia 31 grudnia 2011 roku w sprawie stosowania nowych sankcji wobec Iranu. Turecki minister oświadczył, że decyzje podejmowane przez Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone _ nas nie dotyczą . - Turecka spółka TUPRAS, jako przedstawiciel sektora prywatnego, nadal będzie kupowała ropę z Iranu, natomiast państwowa spółka BOTAS nadal będzie kupowała irański gaz _ - powiedział minister.

Wcześniej Yildiz zaznaczył, że Turcja złożyła przeciwko Iranowi pozew do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego kwestionujący ceny gazu importowanego z tego kraju. Turecki minister dodał, że jego kraj od czasu do czasu dokonuje przeglądu cen gazu importowanego z różnych krajów, w tym Iranu, Azerbejdżanu i Rosji.

Czytaj więcej na temat ropy w Money.pl
Inspektorzy już w Iranie. Co z ropą naftową? Tymczasem dziś parlament irański ma debatować nad niezwłocznym wstrzymaniem eksportu ropy naftowej do UE.
Po tej decyzji ceny ropy poszybują w górę? Embargo na import ropy naftowej z Iranu zostałoby wprowadzone przez kraje UE w związku z programem atomowym realizowanym przez rząd w Teheranie.
Turcja grozi. Poszukają ropy pod osłoną wojsk Turecki minister energetyki Taner Yildiz ostrzega Cypr przed poszukiwaniem gazu i ropy.
Tagi: złoża ropy, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz