Notowania

Turkmenistan
21.08.2012 19:18

Turkmenistan. Powstała druga partia polityczna

W Turkmenistanie zainaugurowała działalność Partia Przemysłowców i Przedsiębiorców, jako druga oficjalnie zarejestrowana partia w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

W Turkmenistanie zainaugurowała działalność Partia Przemysłowców i Przedsiębiorców, jako druga oficjalnie zarejestrowana partia w kraju. Zdaniem obserwatorów druga partia nie osłabi kontroli nad krajem prezydenta Kurbankuły Berdymuchammedowa (na zdjęciu).

W zjeździe założycielskim partii wzięło udział 300 delegatów; jej szefem został Orazmammed Mammedow.

Powstanie partii kończy system jednopartyjny w Turkmenistanie, gdzie od początku lat 90. istniała tylko jedna partia - stworzona w wyniku przekształcenia partii komunistycznej Partia Demokratyczna. W styczniu br. w Turkmenistanie weszła w życie ustawa kładąca kres systemowi jednopartyjnemu, zapowiedziano też powstanie trzeciej partii - agrarnej. Jednak - jak pisze agencja Reutera - te zmiany nie osłabią ścisłej kontroli, jaką nad krajem sprawuje prezydent Kurbankuły Berdymuchammedow.

Prezydent jest jednocześnie szefem rządu, zwierzchnikiem sił zbrojnych i przewodniczącym Partii Demokratycznej. Wygrał, z oficjalnym wynikiem ponad 97 proc., wybory prezydenckie w lutym tego roku, skrytykowane przez OBWE z powodu braku realnej rywalizacji.

Według nowego prawa dotyczącego partii politycznych struktury kierownicze partii muszą znajdować się wyłącznie na terytorium Turkmenistanu, co wyklucza istniejące ugrupowania opozycyjne, wszystkie działające na wygnaniu. Berdymuchammedow w przeszłości zaapelował do opozycji na emigracji o powrót do kraju, ale jej przywódcy odmówili ze względu na brak gwarancji bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze luzują. Zamiast jednej będą trzy partie Rząd Turkmenistanu poinformował, że planuje utworzyć dwie nowe partie polityczne, by naprawdę skończyć z istniejącym w kraju systemem jednopartyjnym.
Rządzi ostro, znów wygra? Z braku konkurencji W dzisiejszych wyborach mogą uczestniczyć niemal trzy miliony osób. W Turkmenistanie rządzi póki co żelazną ręką Berdymuchammedow,
Tagi: Turkmenistan, wybory, partie polityczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz