Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turystyka na świecie. Rośnie liczba podróżujących za granicę

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu 2013 roku granicę swego kraju przekroczyło niemal 500 milionów turystów - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki.

Turystyka na świecie. Rośnie liczba podróżujących za granicę
(araza123/CC BY 2.0/Flickr)

W pierwszym półroczu 2013 roku granicę swego kraju przekroczyło niemal 500 milionów turystów - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Oznacza to, że w tym czasie międzynarodowy ruch turystyczny wzrósł o 5 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Dane UNWTO są lepsze wobec ostatnich prognoz organizacji opublikowanych na początku tego roku. Wówczas eksperci szacowali, że będzie to 3 - 4 proc. wzrost. UNWTO zakłada, że średnio do 2030 r. liczba międzynarodowych turystów wzrośnie o 3,8 proc. rocznie.

Jak wyliczyli eksperci, miejscowości na całym świecie przyjęły dokładnie 494 mln turystów. Z danych organizacji wynika, że wzrost liczby turystów był większy w krajach, gdzie gospodarka się rozwija - o 6 proc. niż w państwach o rozwiniętej gospodarce - wzrost o 4 procent.

- _ Fakt, że turystyka międzynarodowa wzrosła powyżej oczekiwań potwierdza, że podróżowanie jest obecnie częścią wzorców konsumpcyjnych dla coraz większej liczby ludzi zarówno w gospodarkach wschodzących jak i w rozwiniętych _ - powiedział cytowany w komunikacie sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai. Według niego dane te przemawiają za tym, by turystykę uznać za jeden z filarów rozwoju społeczno-gospodarczego, przekładającego się m.in. na nowe miejsca pracy.

Z danych organizacji wynika, że największą popularnością wśród turystów cieszyły się kraje Azji i Pacyfiku - wzrost o 6 proc. turystów, co przekroczyło wcześniejsze oczekiwania. O ponad 12 proc. wzrosła liczba odwiedzających kraje z południowo-wschodniej Azji i o 7 proc. z Azji Południowej.

Lepsze dane dotyczą także Europy - wzrost o 5 proc. Turyści chętnie odwiedzali państwa Europy Środkowej i Wschodniej - wzrost o 10 proc., a także te z Europy Południowej- wzrost o 6 proc.

Kraje afrykańskie - tutaj odnotowano 4 proc. wzrost odwiedzających. W przypadku krajów Bliskiego Wschodu - według szacunków - po dwóch latach słabych wyników zauważono odbicie - o 13 proc. Jednak, jak zastrzega organizacja, na te dane należy patrzeć z ostrożnością, gdyż nie organizacja nie otrzymała jeszcze wszystkich danych dotyczących tego kierunku. Słabsze dane niż oczekiwano napłynęły z obu Ameryk - wzrost o 2 proc.

Jak podało UNWTO, w pierwszej połowie tego roku najwięcej na zagraniczne podróże wydali Chińczycy - wzrost o 31 proc. oraz Rosjanie - wzrost o 22 proc. Także Brazylijczycy wrócili do grona chętnie podróżujących - odnotowano wzrost o 15 proc.

Skromniej na podróże wydali Kanadyjczycy - wzrost o 3 proc i Francuzi - wzrost o 2 proc. Znacznie mniej wydali turyści z Japonii, Australii i Włoch.

W drugiej połowie tego roku eksperci spodziewają się także wzrostu liczby międzynarodowych turystów, ale w wolniejszym tempie. Prognozy UNWTO na 2013 r. mają kształtować się na poziomie 4 proc. lub nieco powyżej.

UNWTO poinformowała, że w 2012 roku liczba turystów na świecie po raz pierwszy przekroczyła miliard. UNWTO jest agendą ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto i ile straci na rozruchach w Egipcie? Branża, dzięki której do gospodarki egipskiej trafiło w zeszłym roku ponad 10 mld dol., mocno odczuwa skutki transmitowanych przez telewizje całego świata zamieszek.
W Hiszpanii padł kolejny rekord W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku do Hiszpanii przyjechało w celach turystycznych 34 mln obcokrajowców
Tutaj kwitnie turystyka markowa Renomowane firmy i koncerny nad Sekwaną organizują turystyczne wycieczki, w trakcie, których można poznać tajniki i etapy powstawania ich produktów.
turystyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)