Notowania

donald tusk
04.03.2013 16:50

Tusk: Nawet 50 mld zł kredytów dla małych i średnich firm

Z kredytu będzie mogło skorzystać 50 tysięcy przedsiębiorstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Pięć banków zawarło z Bankiem Gospodarstwa Krajowego pierwsze umowy, na mocy których BGK da gwarancje na kredyty obrotowe dla małych i średnich firm. Podczas uroczystości premier Donald Tusk podkreślił, że dzięki gwarancjom firmy mogą liczyć na 50 mld zł kredytów.

[Aktualizacja: godzina 18:50]

Prezes BGK Dariusz Daniluk podpisał w imieniu BGK umowy z pięcioma bankami: PKO BP, ING Bankiem Śląskim, BRE Bankiem, Bankiem Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielczą Grupą Bankową. Zgodnie z umowami, BGK będzie mógł udzielić gwarancji kredytowych na 4,2 mld zł.

Program gwarancyjny BGK, którego częścią są podpisane w poniedziałek umowy, przewiduje, że BGK udziela bankom gwarancji na spłaty kredytów obrotowych oferowanych przez nie przedsiębiorstwom. Zgodnie z programem gwarancje BGK mają zabezpieczać 60 proc. kredytu, co oznacza, że banki biorą na siebie 40 proc. ryzyka związanego z ewentualnym niespłaceniem udzielonego kredytu. W ciągu dwóch lat BGK może przeznaczyć na gwarancje 30 mld zł. Program przewiduje, że maksymalna kwota gwarancji jednego kredytu to 3,5 mln zł. W pierwszym roku obowiązywania programu gwarancje będą udzielane bez prowizji. Według BGK w tym roku z programu może skorzystać 50 tys. firm mikro, małych i średnich.

Premier Donald Tusk powiedział podczas uroczystości podpisania umów, że docelowo suma kredytów dla przedsiębiorstw może sięgnąć nawet 50 mld zł. _ Tym, którzy znają dzisiejszą sytuację na rynku, nie muszę mówić, jak duży zastrzyk kredytu będzie to dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw _ - tłumaczył.

Zaznaczył, że w czasie spowolnienia gospodarczego brak dostępu do kapitału jest jednym z największych problemów przedsiębiorstw. _ Musieliśmy znaleźć metodę, dzięki której, nie zadłużając państwa, będziemy mogli użyć możliwości państwa na rzecz gwarancji kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw _ - podkreślił szef rządu.

Jak mówił, rozwiązania proponowane przez rząd _ dają bezpieczeństwo państwu przez to, że nie narażamy się na zarzut niedozwolonej pomocy publicznej i przede wszystkim zwiększania deficytu _. Dodał, że rozwiązanie daje bezpieczeństwo także bankom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. _ Łatwiejszy dostęp do kredytów to większe bezpieczeństwo tych firm, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo miejsc pracy _ - dodał.

Szef rządu życzył determinacji przedstawicielom banków. _ Życzę wam powodzenia, bo to wasze powodzenie będzie też oznaczało powodzenie wszystkich Polaków. Tych, którzy tworzą miejsca pracy, i tych, którzy dzisiaj szukają pracy, czasami bez nadziei, że ją szybko znajdą _ - powiedział premier.

Zdaniem Tuska fenomenem programu BGK jest tempo, w jakim został on wprowadzony w życie. Premier przypomniał, że jego uruchomienie zapowiedział w październiku ub.r. _ Dla nas rzeczą kluczową jest, aby reagować na zdarzenia kryzysowe w Europie, które owocują spowolnieniem w Polsce w tempie adekwatnym do poziomu zagrożenia _ - powiedział.

Dodał, że szybka reakcja państwa w sytuacji, w jakiej znalazły się gospodarki europejskie, daje szanse na ominięcie _ tych najgroźniejszych raf _.

Premier zapowiedział, że pierwszym zadaniem polskiego rządu dziś i przez najbliższe miesiące będą skuteczne i szybkie działania, które będą zapobiegać utracie miejsc pracy i będą sprzyjać tworzeniu nowych miejsc.

Obecny na konferencji w BGK wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski zwrócił uwagę, że sektor małych i średnich firm zasługuje na pomoc, jest bowiem nie tylko ważną i dynamiczną częścią naszej gospodarki, ale także zatrudnia znaczącą część Polaków.

Rostowski podkreślił, że program gwarancji BGK jest _ bezprecedensowy, innowacyjny i zakrojony na naprawdę bardzo dużą skalę _, ale nie jest jedynym elementem walki z kryzysem. Dodał, że pod koniec ubiegłego roku wprowadzono ustawę, która umożliwia rozliczanie VAT metodą kasową przez najmniejsze firmy (podatku nie trzeba odprowadzać, jeśli kontrahent nie zapłaci faktury - PAP). Wskazał też na zmianę, która pozwala firmom na zaciąganie kredytów zabezpieczonych zwrotem VAT z urzędu skarbowego.

_ Niezmiernie ważne będą także działania wspierające inwestycje infrastrukturalne. Tutaj także nastąpiło bardzo znaczące wzmocnienie kapitałowe BGK, które powinno pozwolić na udzielenie kredytów na inwestycje infrastrukturalne na okres powyżej 10 lat, na skalę do 40 mld zł, po dalszym wzmocnieniu kapitałowym BGK, jeśli okazałoby się to potrzebne _ - powiedział. Przypomniał, że stworzono spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, która będzie mogła wchodzić kapitałowo w różne przedsięwzięcia, szczególnie w infrastrukturalne.

Wicepremier dodał, że rząd - we współpracy z prezesem NBP - dąży do tego, by Komisja Nadzoru Finansowego działała w sposób antycykliczny i była elastyczna w kwestiach ogłaszanych przez nią rekomendacji. Rostowski przypomniał zmianę w ubiegłym tygodniu rekomendacji T przez KNF. Chodzi o poluzowanie wymagań banków wobec kredytobiorców, co może ułatwić dostęp do kredytów. _ Będą następstwa dalsze, dotyczące innych aspektów regulacji _ - zapowiedział.

Dariusz Daniluk wyjaśnił, że istotą programu BGK jest ograniczenie ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki. Ze strony banków powinno być to impulsem do śmielszego udzielania kredytów, a ze strony przedsiębiorstw impulsem, by o kredyty śmielej występowały.

Prezes BGK zapowiedział, że w najbliższych dniach zostaną podpisane kolejne dwie umowy, z bankiem Raiffeisen i bankiem Idea, na kwotę 1,1 mld zł. _ Program będzie się rozwijał. Mamy rosnące zainteresowanie ze strony innych banków _ - dodał. Daniluk wyraził przekonanie, że program _ jest skazany na sukces _ i będzie w sposób masowy przyjęty przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, co przysporzy korzyści gospodarce.

Na początku lutego prezydent podpisał nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Zgodnie z nowelizacją, BGK może udzielać gwarancji i poręczeń na kredyty udzielane przez banki małym i średnim przedsiębiorstwom. Przedsiębiorca będzie mógł uzyskać gwarancję - przy minimum formalności - w tym samym banku, w którym ubiega się o kredyt. Gwarancje mają obejmować portfele kredytowe banków, które podpiszą w tej sprawie porozumienie z BGK.

Mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy będą mogły po 15 marca występować do banków o kredyt obrotowy z gwarancją spłaty udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program będzie trwał dwa lata, w tym roku firmy nie zapłacą za gwarancję.

Prezes BGK Dariusz Daniluk poinformował w poniedziałek PAP, że BGK nie będzie analizował wniosków o udzielenie kredytu, gdyż wszystkie formalności będą załatwiane w bankach - partnerach BGK. Dodał, że maksymalna kwota gwarancji dla jednego kredytu wyniesie 3,5 mln zł, co oznacza, że kredyt będzie mógł sięgnąć prawie 5,9 mln zł. Program nie przewiduje dolnego limitu udzielonej gwarancji.

Daniluk radzi przedsiębiorcom zainteresowanym kredytami z gwarancją BGK, by za dwa tygodnie pytali w bankach, które w poniedziałek podpisały umowę, czy gwarancje BGK są już dostępne. 15 marca br. wchodzą w życie rozporządzenia konieczne do uruchomienia programu gwarancyjnego BGK.

Bank ma na gwarancje 30 mld zł, co pozwoli na akcję kredytową w wysokości 50 mld zł. Gwarancje BGK mają bowiem zabezpieczać 60 proc. kredytu.

_ Ci przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości, czy powinni wziąć kredyt teraz, za miesiąc czy nawet za pięć miesięcy, nie muszą podejmować pochopnych decyzji. Program będzie trwał dwa lata i przez dwa lata będzie można się ubiegać o gwarancję _ - powiedział prezes BGK.

W pierwszym roku gwarancje będą darmowe - od ich przyznania banki nie będą pobierały opłat, także z tytułu rozpatrzenia wniosku. W przyszłym roku cena gwarancji wyniesie 0,5 proc. wartości, co oznacza, że i tak będzie znacznie poniżej cen rynkowych dla tego typu gwarancji. _ Takiej gwarancji na rynku się nie znajdzie, stąd program jest uznawany za dozwoloną pomoc publiczną _ - wyjaśnił Daniluk.

Warunkiem uzyskania kredytu przez firmę będzie posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Daniluk ocenił, że jeżeli w tym roku BGK udzieli gwarancji na 7,5 mld zł - jak szacuje bank w tzw. planie minimum - to z oferty tej skorzysta ok. 50 tys. mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Umowy BGK z bankami przewidują, że jeżeli przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy kredytowej, gwarancje będą uruchamiane w ciągu 15 dni roboczych od żądania banku. _ To oczywiście nie zwalania firmy od zobowiązania, bank będzie prowadzić windykację należności _ - poinformował Daniluk.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister podpisał akt. Drugi filar Inwestycji Polskich Spółka będzie działać w oparciu o najlepsze praktyki funduszy typu private equity, a jej model biznesowy wesprze program inwestycji.
1,5 mln euro dla firmy? Zobacz jak to możliwe Mała firma starająca się o kredyt obrotowy będzie mogła zasugerować bankowi, który ma wątpliwości, czy go udzielić kredytu, że pożyczkę można objąć gwarancją BGK.
Tusk z Merkel wspólnie otworzą targi... W tym roku Polska jest partnerem strategicznym CeBIT.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz