Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Pakiet klimatyczny to o 90-proc. droższy prąd

0
Podziel się:

Celem rządu jest ochrona energetyki przed negatywnymi skutkami pakietu - mówi premier.

Tusk: Pakiet klimatyczny to o 90-proc. droższy prąd
(PAP/Radek Pietruszka)
bETxLmpx

_ Celem rządu jest ochrona energetyki i przemysłu przed negatywnymi skutkami pakietu _ - mówi premier.

- _ Propozycja pakietu energetycznego w takim kształcie może doprowadzić nawet do 90 proc. wzrostu cen energii. __ Ta _ _ Rada Europejska może być w tej kwestii rozstrzygająca. Udało się zbudować koalicję państw, które podzielają polski punkt widzenia _ - dodaje Donald Tusk

Zdaniem ekspertów pakiet w unijnym kształcie może doprowadzić do zapaści gospodarczej Polski, obniżenia tempa wzrostu gospodarczego oraz przeniesienia całych gałęzi krajowego przemysłu poza unijne granice.

bETxLmpz

Komisja Europejska zaproponowała w projekcie pakietu klimatycznego, by od 2013 roku elektrownie musiały kupować 100 proc. pozwoleń na emisje CO2 na unijnym rynku handlu emisjami. Jak podkreślił premier Polska w pełni akceptuje cele pakietu, nie zgadza się natomiast na proponowaną przez Komisję Europejską drogę, która ma doprowadzić do osiągnięcia tych celów.

Zaznaczył także, że po rozmowach z prezydentem Francji, nt.
założeń pakietu, nie doszedł do wniosku, że prezydencja francuska za wszelką cenę doprowadzi do przeforsowania go w obecnym kształcie.

_ - Kraje bardziej wrażliwe na limity CO2 muszą uzyskać zrozumienie całej UE, nie mam wrażenia, że Francja będzie dążyć za wszelką cenę do rozbicia koalicji (blokującej wejście w życie pakietu - PAP) _ - twierdzi Tusk.

bETxLmpF

Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Środowiska Polsce udało się stworzyć grupę państw, które będą w stanie zablokować, ewentualne niekorzystne decyzje KE.

| CO ZAMIAST PAKIETU? |
| --- |
| Propozycja polskiego rządu zakłada rozdział 80 proc. praw do emisji CO2 za darmo w 2013 roku i 20 proc. na aukcjach. Potem z roku na rok zmniejszanie o 10 proc. liczby darmowych uprawnień, tak żeby dopiero w 2020 roku na aukcjach kupowane było 100 procent. Najnowsze rozwiązanie Polski proponuje, aby po 2013 roku unijne elektrownie otrzymywały za darmo część uprawnień do emisji CO2. Dopiero powyżej pewnego poziomu emisji będą musiały kupować je na aukcji. |

bETxLmqa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)