Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Poszukiwanie złóż gazu priorytetem

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie posiadania własnych złóż surowców energetycznych. Duże nadzieje wiąże z gazem łupkowym.

Tusk: Poszukiwanie złóż gazu priorytetem
(PAP/Adam Warżawa)

Zdaniem premiera Donalda Tuska, poszukiwania własnych źródeł energii muszą stanowić priorytet dla Polski. Niezwykle ważne mogą się jego zdaniem okazać złoża gazu łupkowego w naszym kraju.

Premier zaznaczył, że podobnie dzieje się w innych krajach europejskich. - _ Ze wszystkich danych wynika, że zużycie gazu w perspektywie najbliższych 10 lat w Europie i w Polsce wzrośnie _ - stwierdził szef polskiego rządu.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Jego zdaniem, eksploatacja złóż musi być bezpieczna dla środowiska, wykonalna ze względów technologicznych na dużą skalę i opłacalna. Jednocześnie podkreślił, że należy maksymalnie wykorzystać polskie złoża gazu.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Według Donalda Tuska ostatnie dni stoją pod znakiem energii i starań o zróżnicowanie dostaw surowców energetycznych. Jak stwierdził, jego rząd bierze udział w kluczowych inwestycjach gazowych.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Według wstępnych szacunków, wielkość zasobów gazu łupkowego może wynosić od 1 do 3 bilionów metrów sześciennych. Trwają już próbne odwierty, które pomogą określić wielkość pokładów i możliwości ich komercyjnej eksploatacji.

Jeśli występowanie gazu łupkowego w Polsce zostanie potwierdzone, a jego wydobycie okaże się ekonomicznie opłacalne, surowiec ten może odegrać znaczącą rolę na krajowym rynku energii, doprowadzając do większej dywersyfikacji i niezależności od zewnętrznych dostaw gazu. Do tej pory rząd wydał koncesje 24 firmom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t135927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wreszcie;doczekamy;sie;dywersyfikacji;dostaw;gazu;ceny;spadna,26,0,799258.html) Wreszcie doczekamy się dywersyfikacji dostaw gazu. Ceny spadną? Przez gazoport w Świnoujściu, ma przepływać nawet 3 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;zdrozeje;bedzie;kolejny;wniosek,54,0,797750.html) Gaz zdrożeje? Będzie kolejny wniosek PGNiG liczy na wzrosty cen gazu. Spółka zapowiada, że złoży kolejny wniosek taryfowy na okres od 1 czerwca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;odkryli;obiecujacy;przeplyw,150,0,795030.html) Gaz łupkowy: Odkryli obiecujący przepływ Zbyt wiele niewiadomych, żeby prognozować cenę tego surowca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)