Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skarb Państwa podłącza TVP finansową kroplówkę. Co ze spłatą pożyczki?

117
Podziel się

Poznajemy coraz więcej szczegółów gigantycznej pożyczki dla TVP od Skarbu Państwa.

Jacek Kurski, prezes TVP
Jacek Kurski, prezes TVP (Michal Wargin/East News)
bDJiXsCZ

Do końca 2023 r. Telewizja Polska zamierza zwrócić 800 mln zł zaciągniętej właśnie pożyczki. Pierwszą ratę spłaci jednak dopiero w 2019 r.

Taki wniosek można wyciągnąć z odpowiedzi na interpelację poselską "Nowoczesnej", złożoną do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o której pisze w sobotę portal Wirtualnemedia.pl (jako pierwszy informację podaje "Super Express"). Według tych doniesień TVP ma spłacić zaciągnięte zobowiązanie w latach 2019-2023.

Borykająca się z kłopotami finansowymi spółka zaznacza jednocześnie, że pożyczka od Skarbu Państwa nie przyniesie jej nierynkowych korzyści ekonomicznych. Jej zabezpieczeniem mają być weksle i notarialne zobowiązania do poddania się egzekucji zobowiązania.

bDJiXsDb
Zobacz także: Zobacz także: Biura podróży mają ponad 350 niespłaconych zobowiązań

O gigantycznej pożyczce dla TVP zrobiło się głośno już wiosną tego roku. Ostatecznie umowa została podpisana pod koniec lipca. Suma ma zostać wypłacona w czterech transzach. Od 2019 r. TVP ma ją spłacać w ratach miesięcznych. W odpowiedzi nie ma jednak informacji na temat chociażby związanych z nią kosztów, oprocentowania itp.

Zdaniem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, taka pożyczka to nic złego. - Pozyskanie środków kredytowych z polskiego banku na działalność misyjną to roztropne i rozsądne zachowanie władz telewizji publicznej - ocenił w radiowej Jedynce.

bDJiXsDh

Na co ma zostać przeznaczona tak wielka pożyczka? Resort finansów podkreśla, że chodzi przede wszystkim o wydatki programowe, ale również inwestycje rozwojowe i technologiczne. Głównie związane z upowszechnieniem telewizji internetowej.

W 2016 r. Telewizja Polska zanotowała 180 mln zł straty, co oznacza wzrost o ponad 140 mln zł w stosunku do roku 2015.Wpływy z reklam nadawcy spadły o 5,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły zaledwie 872 mln zł. Przychody z abonamentu zmniejszyły się o kolejne 9,6 proc. - TVP otrzymała z tego źródła 363,5 mln zł.

bDJiXsDC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(117)
antypisior
4 lata temu
Proszę o plusy od tych którzy nie oglądają TVPis
PYTAJĄCY Oby...
4 lata temu
Zadłużyć aby następni mieli co spłacać.Po drugie trwa od rana do wieczora PROPAGANDA Dobrej Zmiany- w stronę 'ciemnego luda" czy przybywa nowych OGLĄDACZY np. linii podwójnie ciągłej na przerywaną ,nie istnieniu WOŚP i innych FAKTÓW pomijanych w przekazie ?
Jacek
4 lata temu
To nie jest telewizja wszystkich Polaków. To PIS'owska tuba i jestem przeciw takim posunięciom rządu !!!!!!!!!!!!
bDJiXsDD
NieWidz
4 lata temu
Jak się chce mieś swoje media to trzeba je finansować.
Marcin
4 lata temu
Fizycznie pożyczka będzie udzielona przez wszystkich mieszkańców Polski. Udzielona bez zgody tych ludzi. Ręce opadają.
...
Następna strona