Notowania

Tysiące oświadczeń majątkowych posłów i senatorów poszło na przemiał

Kilka tysięcy oświadczeń majątkowych posłów i senatorów za lata 1997–2011 zostało zniszczonych. Jak pisze „Rzeczpospolita” to przez niejasne i niejednoznaczne przepisy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta)

Kilka tysięcy oświadczeń majątkowych posłów i senatorów za lata 1997–2011 zostało zniszczonych. Jak pisze „Rzeczpospolita” to przez niejasne i niejednoznaczne przepisy.

Według gazety, papierowe oryginałydokumentów z archiwum Sejmu trafiły do zniszczenia. Kancelarie Sejmu i Senatu usunęły archiwalne oświadczenia majątkowe parlamentarzystów z Systemu Informacyjnego Sejmu na stronie internetowej z kilkunastu lat.

Jak twierdzi Centrum Informacyjne Sejmu: „Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora (art. 35) oświadczenia o stanie majątkowym przechowywane są przez sześć lat".

Nie można więc już zobaczyć co miał Donald Tusk, kiedy zostawał premierem ani jak bogaty był poseł Janusz Palikot, zanim założył Twój Ruch.

Zdaniem części prawników wypowiadających się w Rzeczpospolitej to, że ustawa mówi o sześcioletnim przechowywaniu oświadczeń wcale nie oznacza, że przestały być informacją publiczną.

ZOBACZ: * *Oświadczenia majątkowe posłów. Oto zarobki politycznych liderów

Ustawa o dostępie do informacji publicznej z 2001 r. nie zakreśla ram czasowych, do kiedy informacje publiczne mają być w BIP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświadczenia majątkowe posłów, oświadczenia majatkowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2018

ŁajdactwoMoja rodzina pojechała się dzisiaj modlić na Jasną Górę i powiem wam wszystkim jest nadzieja. Tam przed Cudownym Obrazem czuje się poprzez zachowanie … Czytaj całość

27-08-2018

LulekMafia PO i PSL ma się dobrze!

27-08-2018

ZosiaZlodzieje i cwaniaki .

Rozwiń komentarze (130)