Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Praca w Sejmie wre. Podkomisja zmieniła tytuł projektu ustawy dot. handlu w niedziele

Praca w Sejmie wre. Podkomisja zmieniła tytuł projektu ustawy dot. handlu w niedziele

Podkomisja radziła, ale nic nie uradziła. Kolejne podejście - w czwartek Fot. LECH GAWUC/REPORTER
Podkomisja radziła, ale nic nie uradziła. Kolejne podejście - w czwartek

"O ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" - tak brzmi nowy tytuł projektu ustawy dot. handlu w niedziele zaakceptowany w środę przez sejmową podkomisję ds. rynku pracy. Podkomisja będzie kontynuowała prace nad projektem w czwartek w południe.

Złożony w Sejmie obywatelski projekt nosił tytuł "o ograniczeniu handlu w niedziele". Nowy tytuł zaproponowała posłanka PiS Bożena Borys-Szopa. Argumentowała, że ustawa reguluje kwestie handlu nie tylko w niedziele, ale także w inne dni, m.in. w Wigilię i w Wielki Piątek. Członkowie podkomisji zaakceptowali jej propozycję.

W trakcie środowych obrad posłowie dyskutowali nad poprawką dotyczącą tego, czy ustawą mają zostać objęte tylko podmioty prowadzące działalność handlową czy także usługową. Nie podjęli jednak decyzji w tej sprawie.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

Według uczestniczącej w posiedzeniu Aliny Kępczyńskiej z Poczty Polskiej, poczta prowadzi głównie działalność usługową, ale także działalność handlową, co na podstawie dyskutowanej poprawki utrudniłoby jej funkcjonowanie m.in. w niedziele.

Anna Martuszewicz z Głównego Inspektoratu Pracy podkreśliła z kolei, że należy określić w sposób "zdecydowany", co będzie przedmiotem tej ustawy, czy będzie to zakaz handlu i czy będzie obowiązywał zakaz zatrudniania pracowników lub zleceniobiorców w wyznaczonych dniach.

Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwrócił natomiast uwagę, że strona społeczna zapoznała się z poprawkami dopiero w trakcie środowych obrad podkomisji, dlatego potrzebuje czasu, by je przeanalizować. Stec zaproponował, aby przewodniczący podkomisji dał czas na zapoznanie się z poprawkami.

Szef podkomisji Janusz Śniadek (PiS) wyjaśnił, że zmiany do projektu ustawy napływały jeszcze do wtorku i dlatego dopiero w środę na posiedzeniu podkomisji rozdano propozycje zmian. Przewodniczący zwołał kolejne posiedzenie na czwartek na godz. 12.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
to ja
2017-10-13 13:18
Jeśli szukasz w Biblii potwierdzenia dla święcenia niedzieli, nie znajdziesz go tam. Prawdziwy dzień święty jaki niewielu chrześcijan święci to sobota a nie niedziela.
to ja
2017-10-13 13:13
Jeszcze trochę to w ogóle zakażą pracy w niedziele. Będą za to kazali pracować w szabat czyli w sobotę słudzy Antychrysta z miasta na siedmiu wzgórzach.
man
2017-10-12 14:41
Co za problem zrobic tak jak jest 168 godzin pracy i tyle a czy to sobota czy niedziela wolna nie ma znaczenia
Pokaż wszystkie komentarze (9)