Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Inspekcja sanitarna prześwietli dostawców żywności. Celuje w Uber Eats

13
Podziel się:

Warunki sanitarne przewozu jedzenia budzą wątpliwości Sanepidu.

Zwłaszcza kurierzy rowerowi są na cenzurowanym sanepidu.
Zwłaszcza kurierzy rowerowi są na cenzurowanym sanepidu. (Mariusz Gaczynski)

Główny Inspektorat Sanitarny ma wątpliwości, czy warunki transportowania żywności przez kurierów spełniają wymogi higieniczne. Kontrolerzy sprawdzają więc rowerowych dostawców. Problemy mogą mieć też restauracje.

Amerykańska firma Uber wprowadziła jakiś czas temu usługę, która umożliwia za sprawą aplikacji zamówić jedzenie z dowozem do domu z restauracji, które na ogół nie oferują dostarczania.

Warunki sanitarne przewozu jedzenia budzą wątpliwości Sanepidu – zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna". GIS planuje kontrolę.

Kłopot w tym, że przepisy nie są ścisłe i nie wiadomo, kogo powinny dosięgnąć kary w razie niespełniania wymogów sanitarnych.

Uber East przekonuje, że jest jedynie pośrednikiem technologicznym, a nie organizatorem – zauważa "DGP". Firma twierdzi, że z tego powodu nie powinna ponosić odpowiedzialności za ewentualne uchybiania.

Za przestrzeganie przepisów, zgodnie z umową podpisaną z Uberem, odpowiedzialni są partnerzy. To by oznaczało, że restaurator współpracujący z kierowcami Ubera musiałby brać odpowiedzialność za warunki higieniczne transportu.

Prawnicy pytani przez "DGP" przekonują, że byłoby to niesprawiedliwe, bo restauracje nie mają bezpośredniego wpływu np. na to czy kurier ma umyte ręce, stosuje rękawiczki i czy warunki transportu są właściwe.

Zobacz także: Wystarczy rower i telefon - ile się zarabia na rozwożeniu jedzenia? "Tak to widzę":

Jest jeszcze trzecia opcja – podaje dziennik. W przypadku zamawiania jedzenia z Ubera East ryzyko bierze na siebie zamawiający. To oznaczałoby, że przepisy mają poważą wadę w postaci pogorszenia sytuacji klientów w związku z używaniem przez nich usługi opartej na nowoczesnych technologiach.

Po interwencji "DGP", Inspektor Sanitarny zapowiedział wypracowanie jednolitej interpretacji przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
keke9080
5 lata temu
Kod na 15 zl uber eats: eats-6yrbywqyue
slavko
5 lata temu
uber.pakistan oprócz sanepidu powinna sie nimi zajac europejska agencja strazy graniczej..... NIE WSPIERAM, NIE ZAMAWIAM
Michał
5 lata temu
Marek jeździł w Daily, gdzie stawki są przyzwoite, bo też mialem okazje jeździć dla nich. W uberze zarabia się około 10 zł na godzinę, pod warunkiem, że są zamówienia... :/
Krzysztof
5 lata temu
Jak zwykle uber umywa ręce ma czyste liczy tylko kase
Piotrek
5 lata temu
Firma uber, kolejny raz pokazuje co kryje się pod pojęciem "innowacja"... Przepisy , które z taką gracją uber omija, zostały stworzone po to aby chronić klienta /konsumenta/. Dobrze że są takie instytucje jak ITD i SANEPID , które na tą chwilę nie podchodzą do tematu innowacyjnie. A tak na marginesie, nawet ochroniarz z Biedronki musi mieć książeczkę sanepidowską a hindus z kwadratową torbą na plecach jest uprzywilejowany /wg ubera/