Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Kierowcy Ubera jeździli na rauszu. Firma zapłaci milion dolarów kary

Kierowcy Ubera jeździli na rauszu. Firma zapłaci milion dolarów kary

Fot. Alper Çuğun/Flickr (CC BY 2.0)
Ponad 150 skarg na kierowców Ubera złożyli w Kalifornii współpasażerowie. W przytłaczającej większości dotyczyły one jazdy po pijanemu. Władze stanowe ukarały za to firmę grzywną w wysokości 1,13 mln dol., czyli ok. 4,5 mln zł.

Jak donosi Reuters, w ostatnim czasie skarg na kierowców było coraz więcej. Trafiały one do kalifornijskiej Komisji Użyteczności Publicznej, która postanowiła skontrolować amerykańskiego giganta.

Okazało się, że do urzędu trafiły w ciągu roku 154 skargi, z czego aż 151 dotyczyła tego samego - jazdy kierowców pod wpływem alkoholu. Problem w tym, że tylko w 21 przypadkach Uber przeprowadził postępowanie wyjaśniające i sprawie został nadany ciąg dalszy.

Pozostałe przypadki natomiast pozostawiono bez reakcji, dlatego Komisja uznała, że firma naruszyła zasadę "zero tolerancji dla pijanych kierowców". I wyznaczyła Uberowi karę w kwocie 1,13 mln dol. To efekt kilkumiesięcznego postępowania urzędowego. Naruszenia przepisów dotyczyły bowiem lat 2014-2015.

Właśnie z tego względu sprawy nie chciała komentować Eva Behrend, rzeczniczka Ubera. Jej zdaniem było to zbyt dawno temu. - Bardzo poprawiliśmy nasze procedury od tego czasu - powiedziała. - Nie tolerujemy naruszania przepisów, szczególnie jazdy pod wpływem środków odurzających.

Powołała się przy tym na obowiązujący w Uberze regulamin, który jasno mówi, że w takim przypadku kierowca jest automatycznie wyrzucany z sieci. "Uber może również dezaktywować konto kierowcy, na którego pojawia się wiele skarg dotyczących używania alkoholu lub narkotyków" - czytamy w regulaminie, przytoczonym przez Reutersa.

Jak podkreśla Komisja Użyteczności Publicznej w Kalifornii, skarg w całych Stanach Zjednoczonych jest więcej. W sumie w ciągu roku pojawiło się ich ponad 2 tys., z czego w prawie 600 przypadkach Uber zakończył współpracę z problematycznymi kierowcami.

alkohol, kalifornia, grzywna, kary, uber
Czytaj także
Polecane galerie
CLEO.
2017-04-16 13:20
Z PRZYKROŚCIĄ NALEŻY STWIERDZIĆ, ŻE NASZE WŁADZE NIE ODWAŻYŁYBY SIĘ NA TAKI KROK.
ECH, SZKODA GADAĆ...
df
2017-04-16 10:20
no to teraz firma powinna kupic system który wyczuje won alkoholu z wydychanego powietrza taksówkarza
wiadro78cwaniak
2017-04-16 10:03
najlepiej nie pic
Pokaż wszystkie komentarze (11)